Які часи такі й прикраси: історія новорічних іграшок від 1930-го до 2022-го

Приблизно у 1935 році відбулося відновлення святкування Нового року й ялинку почали прикрашати згідно зі стандартами комуністичної ідеології.

poltavska-khvilia_xcwi/7xxiG5t4R.jpeg

Ми розкажемо вам про те, як змінювалися ялинкові іграшки протягом століття.

У 30-ті роки минулого століття були популярними іграшки з радянською символікою. Часто кульки прикрашали червоні серп і молот. З’явилися навіть іграшки з портретами Леніна, Сталіна та вождів рангом нижче, але такі прикраси майже одразу заборонили — підвішувати на гілляці радянських вождів виглядало ідеологічною диверсією.

poltavska-khvilia_xcwi/2oE7w95Vg.jpeg

Крім того люди боялися побити кульки. Якщо хтось би доніс, добра не чекай. Втім, червоні зірочки та серпи з молотами залишалися ледь не до 1980-х.

poltavska-khvilia_xcwi/e-ZVw9c4g.jpeg

Наприкінці 30-х з'являлися інструкції, в яких було роз’яснено, як прикрашати зразкову радянську ялинку. На верхівці — червона зірка з кучерявим Володею Ульяновим в центрі. Прописували, які іграшки повинні де лежати, як має бути оформлено підніжжя радянської ялинки.

У передвоєнні часи у ялинкових прикрасах домінувала мілітарно-індустріальна тематика. Воно й не дивно, зважаючи на індустріалізацію та збільшення виробництв.

За часів Другої світової війни іграшки виготовляли з відходів військового виробництва: металу, стружки, дроту.

На ялинці відбилися нові настрої людей. На ній висіли колишні дореволюційні різдвяні прикраси із янголами і одночасно поряд — червона зірка, куля із зображенням серпа і молота. Заводи майже не випускали нових іграшок. Якщо і були то на військову тематику: дівчатка-санітарки з сумки через плече з червоним хрестом, собаки-санітари, це і різна військова техніка.

Багато людей прикрашали ялинки підручними засобами – ватою, наприклад, або ж робили іграшки з бинтів і марлі. Зустрічалися кульки зі згорілих лампочок, їх розмальовували та чіпляли за нитку на ялинку.

poltavska-khvilia_xcwi/ISYVw954g.webp
poltavska-khvilia_xcwi/fHkSw9cVR.webp

Після закінчення війни допускалася на верхівці не тільки червона, а й срібна та золота зірки. Була так звана ялинка-переможниця.

У 1949 році в СРСР святкували 150-річний ювілей Олександра Сергійовича Пушкіна. На честь цієї дати виробники іграшок випустили прикраси, які зображували героїв його казок. Так на ялинках з’явилися золоті півники, Іван Царевич, Руслан і Людмила. А ще відома колекція іграшок-персонажів казки «Чіпполіно», де головний герой був уособленням простої радянської людини.

poltavska-khvilia_xcwi/IEoSQ954R.jpeg

У 50-роки з'явилася іграшка-годинник, стрілки на якій наближалися до півночі. Це було зумовлено появою фільму «Карнавальна ніч».

У 1955-му випускають автівку «Побєда» і вона теж прикрашає ялинку. Так, святкове дерево поступово перетворюється на виставку досягнень радянської економіки, господарства і культури.

poltavska-khvilia_xcwi/W0nNw95Vg.jpeg

За Хрущова набуває популярності «цариця полів» кукурудза. На ялинці з'являються іграшкові овочі та фрукти.

poltavska-khvilia_xcwi/A4hNw954R.jpeg

З кінця 1950-х та десь до кінця 1970-х популярною стає космічна тематика — космонавти, ракети, космічні кораблі та супутники, що нагадували про звершення СРСР у космосі.

Ближче до 70-х приходить мода на іграшкових дідів Морозів та Снігуроньок і мультяшних персонажів. З'являється дощик.

poltavska-khvilia_xcwi/rNCNw954R.jpeg

У 80-ті роки іграшки здобувають абстрактну форму: найчастіше дитині доводилося напружувати фантазію, щоб визначити: що ж за звір з’явився на ялинці?

У 90-ті роки з'являються дешеві пластикові кулі, які виглядали на ялинках точно так само, як і той час для українців — бідність і мішура.

Уже на початку 21 століття на ялинці почали виднітися дещо якісніші іграшки. Модним було прикрашати лісову красуню кульками зі знаками зодіаку. Так символи року поступово з'являлися в оселях українців.

poltavska-khvilia_xcwi/74OyQrcVR.jpeg

У 21 столітті в Україні з'являється багато іграшок китайського виробництва. Деякі з них не дуже доброї якості. Ялинки починають прикрашати іграшками однакового кольору. Вони нагадують холодні офісні лаконічні конструкції.

Однак з часом якісних іграшок стає все більше. З'являються кулі, розписані майстрами. Кожна іграшка — як окремий вид мистецтва. Щоправда і ціна на них відрізняється від ціни на однакові китайські.

Нині українці зустрічатимуть Новий рік вперше, перебуваючи у військовому стані. Зважаючи на це, іграшки на цьогорічну ялинку відрізняються від тих, що були на ній усі попередні роки.

Так, з'являються кульки із зображенням українських символів, обличчям президента, зображеннями військових.

poltavska-khvilia_xcwi/AnbsQrc4R.jpeg
poltavska-khvilia_xcwi/RFQyQ954g.jpeg

Нині багато дерев'яних іграшок-витинанок. На них зустрічаємо українську Мрію, палаючий Крємль, пса Патрона, рускій воєнний корабль.

poltavska-khvilia_xcwi/5N13Q95VR.jpeg

Війна оточує нас звідусіль. Однак попри все бажаємо вам не падати духом. Не дайте росіянам відібрати у вас зустрічі з рідними, обійми з друзями. Не дайте ворогу зіпсувати свято вашій дитині, яка розуміється на зброї краще ніж на дитячих казках.

Прикрасьте ялинку і обов'язково придбайте іграшку, що нагадуватиме про те, що ми зараз переживаємо. Аби наступного року, після перемоги, дістаючи іграшки воєнного часу, кожен з нас ще раз зрозумів які ми сильні.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення: 1 коментар

Написати коментар
  • Х
    Х
    30 груд.
    Що саме страшне так це що найбільше помічників Росії серед наших керівників які не через бідність а з стаху за власне благополуччя стають зрадниками
    Відповісти