Історичний фронт: у Інституті нацпам’яті розповіли про битви з росіянами у часи Української революції 1917-21 рр.

Інститут нацпам'яті розповідає про битви українських воїнів проти російської армії в часи Української революції, адже нам є чим пишатись! Через 104 роки українці помстились за Крути!

Цього разу росіяни зазнали цілковитої поразки: ЗСУ та тероборона знищили приблизно 200 ворогів. Трупи окупантів відвезли на двох КамАЗах.

Символічно, що в кінці січня 1918 року на залізничній станції «Крути» відбувся бій між армією Муравйова, яка налічувала приблизно 4 тисяч бійців та пів тисячею українських воїнів. Українці тоді зазнали поразки, але виграли для свого уряду дуже цінний час.

У 2022 перед боєм росіяни, як уміли, «провели дозвілля»: обстріляли Меморіал Героям Крут і фотографувалися на його фоні. Тепер у них будуть світлини для своїх надгробків.

poltavska-khvilia_xcwi/1woWjcUnR.jpeg

104 роки тому тероборона Звенигородщини розгромила російську армію

Сьогоднішня війна є продовженням війни, що розпочалась понад 100 років тому, коли злочинний більшовицький режим взявся знищити Українську народну республіку.

У лютому 1918 року, після Крут і злочинів у Києві більшовицьке угрупування посунулось на Черкащину. Їхній шлях закінчився на залізничній станції, що у той час називалася Бобринською, а нині імені Тараса Шевченка біля Сміли. Там загони Вільного козацтва запитали у загарбників за «паляницю». Або ж не запитали, а пригостили свинцем.

poltavska-khvilia_xcwi/IOKkjc8nR.jpeg

Вільне козацтво, столітній попередник нинішньої територіальної оборони, почало формуватись весною 1917 році для захисту від усяких заброд та оборони «вольностей українського народу». Загони формувались на козацьких традиціях у вигляді територіальної самооборони з виборною старшиною. При отриманні інформації про наближення більшовицької орави, до станції Бобринської підтягнулись загони Звенигородського коша, а також черкасці та єлисаветці. Загальне керівництво здійснював штаб Звенигородського коша на чолі з Юрком Тютюнником. Бій тривав цілий день, при цьому обидві сторони зазнали значних втрат. Справу вирішила запекла нічна атака козаків. Росіяни не витримали натиску і кинулися навтіки, кинувши зброю. Наступного дня штаб Звенигородського коша Вільного козацтва телеграмою звітував військовому міністрові УНР:

«У ніч із 21 на 22 (лютого — дата за старим стилем, а за новим це 7 березня) отрядом вільного козацтва Звенигородщини був даний бій більшовикам на ст. Бобринська. Більшовики зовсім розбиті й переслідуються отрядом в напрямку ст. Знаменка. Станція Бобринська згоріла і зараз в наших руках. Взято в бою 3 гармати, один бронеавтомобіль з кулеметом, цілком справні, полонені, багато зброї, патронів і всякого військового майна»

104 роки тому українці звільнили Крим

Тоді кримська група Армії УНР під командуванням талановитого полковника Петра Болбочана, хоч і не на довго, але звільнила Крим від російських більшовиків. Це була блискуча перемога українського війська. За спогадами очевидців, Армію УНР кримці зустрічали оплесками, адже були втомлені від більшовицької окупації.

poltavska-khvilia_xcwi/CD_kCcUng.jpeg

Гетьман Павло Скоропадський саме завдяки акції Петра Болбочана зміг приєднати Крим до України на правах автономії й зберегти під українською владою Чорноморський флот, який підняв український прапор і оголосив про підпорядкування уряду в Києві.


102 роки тому відбулась битва війська Української Народної Республіки із російськими більшовиками

15 квітня 1920 року в бою за вузлову станцію Вознесенськ на Миколаївщині військо УНР захопили численні склади з боєприпасами, що дало змогу українським військовим забити кишені бойовими патронами й продовжити подій Першого зимового походу.

poltavska-khvilia_xcwi/2wHiCcUnR.jpeg

Вночі малоозброєні воїни армії УНР змогли протистояти чисельнішому противнику та захопити цілу воєнну базу. Ця перемога дозволила нашим воїнам поновити боєприпаси та повернути віру у власні сили. Бій за Вознесенськ, що увійшов в історію як «бій під аплодисменти», мав визначальну роль для армії УНР у Першому Зимовому поході. Українці мали по кілька патронів у своїх рушницях, щоб економити набої вони ляскали в долоні, таким чином імітували постріли й тиснули на ворога психологічно.


102 роки тому Армія УНР показала себе, як достойний союзник, який може знищувати більшовиків

1920 року, під час радянсько-польської війни польська та українська армії разом зупинили наступ потужної російсько-більшовицької Першої кінної армії Будьонного на Європу.

poltavska-khvilia_xcwi/THSMjcUng.jpeg

Над московським військом перемогу отримали українські та польські частини під командуванням полковника Армії УНР Марка Безручка.

Здобули перемогу понад сто років тому! Переможемо московську путінську навалу і 2022-го!

За матеріалами офіційного телеграм-каналу Українського інституту національної пам’яті «Історія та пам'ять»

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар