«Лікарю-анестезіологу запропонували роботу прибиральника»: чи закриють полтавський стаціонар для лікування ВІЛ/СНІД

Нещодавно на своїй сторінці депутат Полтавської облради Олег Хардін у соцмережі Facebook повідомив про закриття відділення паліативної допомоги з палатою інтенсивної терапії КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» у Полтаві.

Чи насправді це так і що зараз відбувається у відділенні дізнавалася «Полтавська Хвиля».

ВІЛ та СНІД: яка ситуація з хворобою?

За словами завідувача стаціонарного відділення для лікування ВІЛ/СНІД Кирила Кривенка, лише на диспансерному лікуванні в області зареєстровано близько 4 тисяч пацієнтів з ВІЛ. Проте реальна цифра набагато більша. За словами лікаря, її можна помножити вдесятеро.

«Багато пацієнтів місяцями ходять до сімейних лікарів і їх не обстежують на ВІЛ. У лікаря навіть не виникає думки про те, щоб перевірити людину. Втрачається час, місяці, і пацієнти починають знаходитися у тяжкому стані. І тоді вони потрапляють до нас — на стаціонар. Взагалі в Україні пізнє виявлення ВІЛ зашкалює», — розповідає Кирило Кривенко.

Відділення, де працює Кривенко, єдине в області надає стаціонарне лікування для хворих на СНІД. Саме тому новина про те, що його збираються ліквідувати, викликала хвилю нерозуміння і обурення.

За словами завідувача відділення, відповідний наказ про ліквідацію від виконуючої обов’язки директора КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» Світлани Нестеренко, лікарі отримали 22 жовтня. У наказі про ліквідацію вказано: грошей на заклад не вистачає, і він не може утримувати сам себе у повному складі.

Як повідомив Кирило Кривенко, наразі усі заклади поставили на самозабезпечення. ВІЛ-центр не виключення. Саме тому усі пацієнти мають бути в рамках пакету НСЗУ, тобто кошти за них надходитимуть лише після виписки. Саме тому, аби отримувати кошти, відділення має бути повністю завантажене.

«За останні два роки у зв’язку з коронавірусом кількість пацієнтів значно знизилася. У 2019 році було 334, у 2020 — 126. А на кінець цього року буде 106 — 107. Отже, пацієнтів дуже мало. Останній день роботи відділення — 29.12, тобто працюємо ще до кінця місяця. У жовтні нам надали список вакантних посад виключно в межах амбулаторного відділення (мова йде про КП «Обласний центр профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД Полтавської обласної ради» - авт.). Наприклад, лікарю-анестезіологу запропонували роботу архіваріуса або прибиральника території. Після того, як про це написали в ЗМІ, адміністрація закладу зімітувала діяльність і надіслала різним медзакладам запити про наявність вакантних посад. Лікарні надали відповідь за короткий час і, нібито, весь персонал буде працевлаштований», — розповідає Кирило Кривенко. Наразі мова йде про працевлаштування 26 медичних працівників. З них 4 лікарі.

Якщо з персоналом поки що все більш-менш зрозуміло, то з пацієнтами — ні.

«Що цікавило особисто мене: де з 1 січня будуть лікуватися ті, хто лікувався у нас 13 років? Чи знають інші лікарні, що їх чекає з наступного року? Бо одна справа, коли ВІЛ-інфікований пацієнт потрапляє в лікарню з інфарктом, переломом — тут перебіг лікування не буде відрізнятися від всіх інших людей. Але коли ми говоримо про специфічні захворювання, наприклад, опортуністичні інфекції (це інфекції, які спричинюють мікроорганізми, що зазвичай не провокують хворобу в людині із здоровою імунною системою. У випадку ВІЛ-інфекції використовують термін «ВІЛ-асоційовані інфекції» - авт.). І про ці захворювання мало які лікарі взагалі мають хоч якесь розуміння. Бо це дуже вузька спеціалізація. Хто таким пацієнтам буде надавати допомогу… », — розповідає Кирило Кривенко.

Як повідомляє депутат облради Олег Хардін, до якого працівники стаціонарного відділення звернулися за допомогою, відділення має сучасний ремонт та забезпечене кисневими апаратами.

«У закладі існує сучасне реанімаційне відділення. Як альтернатива, цей заклад за короткий термін можна було б перепрофілювати під лікування пацієнтів інфікованих COVID-19».

Що каже обласне керівництво?

Директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації Віктор Лисак зауважив, що паліативне відділення не закривають.

«Людей попередили про зміни у структурі. У нас є пакети медичних гарантій НСЗУ, яким має відповідати відділення. Бо ми ж маємо не просто гроші витрачати, щоб лікарів і стіни тримати, а надавати послуги. Але рішення про закриття не прийнято. Зараз люди там працюють, дуже хороше відділення. Але вони лікують дуже малу кількість хворих, мало вносять пацієнтів у електронну систему охорони здоров’я, мало надають паліативної допомоги, заробляють грошей дуже мало в цьому плані. Бо платить їм за кожного пролікованого пацієнта саме Служба здоров’я».

Наразі доля стаціонару відділення для лікування ВІЛ/СНІД ще не вирішена.

Нагадаємо, 1 грудня в Україні відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом, заснований ВООЗ у 1988 році.

Цього дня у різних країнах світу проводять заходи для підвищення глобальної поінформованості щодо ВІЛ/СНІДу та закликають до соціальної терпимості й розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІДу.

Наша редакція також приєдналася до відзначення цього дня: уся редакція перевірилася на ВІЛ та інші хвороби, які можуть передаватися з кров’ю.

Ярослава Фоніна

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар