Наука війни. Історія викладача, який боронить Донеччину

Замість затишних аудиторій – бойові позиції, замість студентів – поранені та побратими. Дев’ятий місяць викладач полтавського університету Сергій Шебеліст служить у війську. Про перший бій із ворогом, побут і плани на майбутнє – у нашому матеріалі.

poltavska-khvilia_xcwi/UshwRAdVR.jpeg

Донеччина. Здалеку долинають звуки «виходів» і «прильотів» нашої артилерії. Невеличке місто кишить військовими, рідше трапляються цивільні. Тут, в одному з будинків, свій побут облаштували зокрема бійці 72 бригади імені Чорних Запорожців.

Сергій Шебеліст вступив до її лав наприкінці весни, до того служив у роті охорони Полтавського районного військкомату, а ще раніше – працював викладачем у полтавському університеті. Студенти говорять, що він завжди підходив до лекцій з гумором та стриманістю, за що його і люблять.

poltavska-khvilia_xcwi/yKK_RAdVg.jpeg

***

Військовий проводить нас до будинку й одразу ж всаджує за стіл. Дім вони винаймають у господарів, які давно покинули безперспективне містечко, й справно платять оренду. Всередині тепло та затишно, говорячи словами з відомого мему — по-домашнєму. На стінах майорять дитячі малюнки та листівки.

Посестра Сергія починає розмову з компліментів:

«Я не знаю, як би ми без нього були — він так швидко з документами працює. В перші дні його в такі гарячі точки відправили, що й голову не міг підняти. А я ж його з дитинства знаю, на одному майданчику виросли».

Сергій шаріється, а відтак ненадовго виходить з кімнати. Повертається з подружкою на плечі — біла пацючиха Ася з червоними очима живе тут разом із військовими.

До великої війни чоловік був резервістом другої черги. 23 лютого йому подзвонили з військкомату й сказали з'явитися наступного ранку. Про початок війни Сергію повідомив брат, який живе на околиці Харкова. А вже 24 лютого військовий отримав зброю й приступив до виконання завдань.

poltavska-khvilia_xcwi/HGa6R0OVg.jpeg

До травня його підрозділ охороняв стратегічні об'єкти, техніку, блок-пости. Деякий час навчалися на полігоні на Київщині, аж поки їх не перевели на Донеччину.

Сергій з побратимами зайняв позицію на Бахмутському напрямку. Того ж дня відбувся бій — перший у житті чоловіка. Він згадує, що спочатку над головою літали міни, а потім зав'язалася перестрілка. Попри те, що багато бійців були без досвіду, їм вдалося відбитися та надалі стримувати ворога.

poltavska-khvilia_xcwi/WS8mz0dVg.jpeg
«В основному міни були, але залітали й вертоліти, танки заходили. Одного дня крили без перерви години чотири, лупашили інтенсивно з двох боків. Тоді було багато контузій, земля сипалася на голову. Посадка практично була викошена. Було схоже на апокаліпсис», — розповідає Сергій.

За його словами, найбільше бракувало води. Через велику інтенсивність боїв підвозити припаси було важко, тому іноді доводилося економити останні пів пляшки, які тоді були за щастя.

poltavska-khvilia_xcwi/9fZZzAd4R.jpeg

Також на позиціях не було зв'язку й світла. Щоб повідомити рідним, що все в порядку, доводилося передавати записки товаришами, яких вивозили до шпиталю.

«Коли вже нас поміняли, ми повернулись на базу. Її теж почали крити, ховалися в підвалі, світло гасло, тинькування сипалась. Думаєш тільки виліз з такої жопи, вже й сюди почало прилітати», — каже Сергій.

Військовий з посмішкою говорить, що витерти черевики серветками й одягнути сухі шкарпетки чи помитися після виходу з позицій було великою радістю. На телефоні — десятки повідомлень і пропущених дзвінків від рідних.

Після кількох днів на базі поїхали на інші позиції. Там почали крити з дронів прямо по перекриттях бліндажа так, що конструкція уже почала складатися.

poltavska-khvilia_xcwi/ZVaGz0dVR.jpeg
«Заходили ми туди по протоптаній стежці, а назад йшли по згарищу, поміж палаючої пшениці».

Наразі Сергій служить у батальйонному медичному пункті, займається обліком хворих, поранених і загиблих, веде медичну документацію. За його словами, найбільше поранених (десятки бійців) привозять у дні загострень.

«Наприкінці жовтня вночі на пікапі привезли поранених, насипом лежали. Тоді цілу ніч потік був», — говорить військовий.

Пацюк Ася уважно слухає Сергія, пригрівшись на плечі. Звір виходить з анабіозу, коли чоловік бере на руки ще й цуценя. Малечу звати Урсула, вона радісно позує на камеру, а решту часу хапає всіх присутніх за ноги, вочевидь намагаючись привернути увагу.

poltavska-khvilia_xcwi/ZxfkzAOVR.jpeg

Військові говорять, що не лише тварини ставляться до них прихильно, а й місцеві. Хоча не всі. Першим на згадку спав випадок у магазині.

«Купували щось для господарства, й у мого побратима на кітелі був британський прапор. А чоловік в черзі каже: що ці британці тут забули, за що вони воюють? А той відповідає українською: за Китай», — з посмішкою розповідає Сергій.
poltavska-khvilia_xcwi/ZJ8Vk0OVg.jpeg

Після перемоги викладач планує повернутися до наукової діяльності та звичних пар в університеті. Нині ж іноді згадує студентів.

poltavska-khvilia_xcwi/QTeSkAOVR.jpeg

Наостанок Сергій просить наголосити, що ціна перемоги України у війні дуже висока. Ми радіємо контрнаступу на різних напрямках, але без ейфорії, бо за цей успіх заплатили здоров'ям і життям багато воїнів. Перемогу виборюють, вона не падає з неба.

poltavska-khvilia_xcwi/LkvkkAdVR.jpeg

Раніше ми писали про полтавку, яка тримає тил цілої родини азовців.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар