Обережно – шахрай: як вберегти гроші та нерви
«Остерігайтеся цих схем шахрайства!» – саме так розпочинається одне із численних попереджень, що час від часу публікують на одній із найбільших платформ для інтрнет-продажів – сайті OLX.
Насправді уникнути більшості шахрайських схем легко. Слід тільки перевіряти усю інформацію, яку отримує і не надавати особистих даних. Проте багато хто, помічаючи вигідні для себе умови, не в силах встояти перед пропозиціями. Через що і втрачають гроші і ризикують власною безпекою.
Кореспондентка «Полтавської Хвилі» поспілкувалася з кількома полтавцями, які користуються сайтом OLX та вже стикалися із шахраями.
Шахрайська схема 1. «Внесіть передоплату»
«Це найбільш популярна шахрайська схема. У мене багато знайомих на ній «погоріло». Працює вона так: продавець-шахрай просить внести передоплату йому на картку, як гарантію «що ви цей товар точно купите/у мене на нього черга, всі чекають – тощо. Після оплати частини вартості або її повної суми, продавець перестає відповідати на ваші повідомлення або ж просто блокує, – розповідає полтавець Володимир. OLX користується не менше 6 років, дуже часто купує сам та продає іншим. Не раз зустрічався із шахраями, які намагалися «видурити» гроші або товар, – На такі товари, на яких можуть обманути, стоятиме низька ціна, а продавець намагатиметься якнайшвидше від нього «позбавитися».
Саме тому, не слід реагувати на надто низьку ціну.
Пам'ятайте, товар не може вартувати дешевше за собівартість.
Схема 2. «Посилання на фейковий OLX»
«Нещодавно продавав рюкзак. Написав «покупець». Каже, мовляв, оформив ОЛХ-доставку на мій товар і прикріпив посилання на сайт з формою від ОЛХ, яку я маю заповнити. Там необхідно було внести свої дані, номер телефону і номер карти, на яку начебто будуть зачислені гроші», розповідає Володимир.
За словами Володимира, фейковий сайт виглядає один в один як і справжній сайт ОЛХ, але:
- На справжньому сайті OLX не треба вносити картку щоразу при оформленні доставки – ці дані зберігаються при створенні акаунту;
- Посилання не може відправляти сам покупець. Якщо хтось оформив OLX доставку на якийсь із ваших товарів, то сайт сам надішле вам на пошту і у особистий кабінет цю форму. У особистому кабінеті з’являться нагадування і строки, протягом яких ви маєте оформити цю доставку. У покупця знімуть гроші, які зберігатиме сам OLX до отримання клієнтом замовлення. І лише тоді, якщо все добре, гроші надійдуть на вашу картку, яку ви призначили головною у вашому особистому кабінеті.
«До слова, найчастіше шахраї надсилають такі форми на Вайбер», – розповідає Володимир. За його словами, близький друг ледве не втратив так всі свої гроші, які зберігав на картці.
OLX попереджає: остерігайтеся сайтів-двійників.
Схема 3. «Пройдіть, будь ласка, до банкомату»
З цією схемою вже зіткнулася кореспондентка «Полтавської Хвилі» Ярослава Фоніна. Минулого березня вона продавала весільну сукню. Поставила ціну у 5 тисяч гривень.
Через пару годин після публікації, їй зателефонував чоловік. Представився власником комісійного магазину. Казав, що хоче її придбати, просив знижку. Після того, як погодили основні моменти, повідомив, що оформлюватиме покупку як юридична особа. Для цього йому необхідно, аби Ярослава підійшла до банкомату, ввела номер своєї картки, а потім продиктувала код, який прийде в смс-повідомленні.
На превеликий жаль шахрая, ця схема вже була відома Ярославі. Коли вона озвучила це «покупцеві», той кинув слухавку. На дзвінок не відповів, а потім заблокував номер дівчини.
Схема 4. «Квартири нема, гроші – за інформацію»
Ще одна розповсюджена схема, яка діє на OLX, стосується оренди житла. Потенційним орендарям пропонують так звані «гостинки» (маленькі однокімнатні квартирки, де кухня і спальня в одній кімнаті) за ціною, нижчою ринкової.
«Я зацікавилася квартирою. Судячи з фото, у ній був гарний сучасний ремонт, та і ціна була на пару тисяч нижча за ринкову. Я зателефонувала за номером, вказаним нв оголошенні, – розповідає полтавка Ольга Кравченко, яка кілька років тому шукала квартиру в Харкові, – Домовилися про зустріч, під час якої мене провели у якийсь офіс без вікон. Це була кімнатка зі столом, і все. Схоже було, що там довго ніхто не працював. Там ми підписали договор про оренду квартири – до цього мені відмовлялися її показувати – я оплатила перший місяць проживання, отримала листочок з адресою та номером «власниці квартири». Сказали їхати туди. На місці вже виявилося, що квартири такої не існує, а мій номер швидко заблокували».
Таких шахраїв дуже важко покарати. Оскільки у договорі на «оренду» найчастіше вказано, що кошти йдуть не за житло, а за надання інформаційних послуг.
Схема 5. «Замовив одне – повернув інше»
Одна із частих схем, якими користуються шахраї, є заміна одного товару на інший.
«Діє це так, – розповідає Володимир, який сам стикався з таким видом шахрайств, - У тебе замовляють оригінальний товар, наприклад, навушники чи телефон. Ти відправляєш, його дивляться на пошті, а потім відмовляються – мовляв, не підійшло. Ти отримуєш його назад – а там замість твого товару лежить китайська підробка. У мене на роботі, наприклад, є коробка із такими речами».
Що каже поліція
«Загалом шахрайство – досить розповсюджений вид злочину на сьогоднішній день. Він займає серед всіх правопорушень друге місце. На першому – крадіжки, які складають понад 50%. Слід зазначити, що останнім часом шахрайства переміщаються в інтернет-площину. Понад 80% шахрайств, зареєстрованих в області, вчиняються через Інтернет. Існує багато майданчиків, де реєструються шахраї під виглядом фізичних чи юридичних осіб, які хочуть щось купити чи продати», – розповідає речник ГУНП у Полтавській області Юрій Сулаєв.
Як зазначив правоохоронець, порівняно із минулим роком кількість звернень щодо шахрайства зменшилася на 20%. Проте поодинокі випадки все таки трапляються.
«Головна причина того, що люди піддаються на шахрайські схеми, є бажання зекономити. У такому разі шахраї пропонують оплатити якусь частину від вартості товару або навіть всю суму. Люди, що бачили низьку вартість продукту, не перевіряють достовірність ресурсу, який здійснює купівлю-продаж. І у результаті, втрачають і кошти, і зв’язок із тим, хто пропонував послуги, і, відповідно, не отримують товар, – повідомляє Юрій Сулаєв, – Наша рекомендація: будь-які покупки в мережі Інтернет слід здійснювати лише в тому випадку, коли до вас надійшов товар, ви переконалися у його відповідності заявленим характеристикам, на які ви розраховуєте. На сьогоднішній день у нас багато видів доставки, тому цілком реально переконатися в живу, чи це необхідний вам товар, а вже потім його оплачувати».
Крім того, не слід передавати будь-які дані банківської картки шахраям. Ні номер картки, ні CVV-код, ні будь-які паролі, ні повідомляти, до якого номеру прив’язана картка. Оскільки дуже багато людей, довірившись шахраям, втрачають свої гроші з картки, або навіть піддаються заміні сім-карток. У останньому випадку шахраї отримують доступ до всього, що прив’язано до вашого номеру – це і акаунти, і картки тощо.
«Так, до нас зверталися люди, які через заміну сім-картки невідомими людьми ставали боржниками у мікрокредитах: шахраї мали доступ до сім-картки, а через неї до інших даних, і використовували цю інформацію для отримання мікрозайму. Аби цього запобігти, слід звернутися до вашого оператора і попросити, аби вам вимкнули функцію віддаленої заміни та повідомляли про фінансові операції, здійснені за допомогою картки», – зауважує речник поліції.
Юрій Сулаєв зауважує: якщо ви все таки стали жертвою шахраїв – не зволікайте, а звертайтеся у поліцію. Оскільки набагато легше злодія впіймати «на гарячому», ніж потім.