Пакет чи екоторба: що більше вдарить по кишені полтавця
«Зараз, коли екоторби (їх ще називають шоперами - авт.) продаються у кожному супермаркеті, тільки лінивий і безвідповідальний продовжує користуватися пластиковими пакетами».
Так вважає 26-річна полтавка Ельвіра. Вона радіє тому, що з 10 грудня минулого року в Україні почав діяти закон, який обмежує використання пластикових пакетів.
«Те, що усі пакетики тепер платні, — допоможе багатьом від них відмовитися. Люди братимуть з собою сумки, великі рюкзаки, може, якісь дрібниці розкладуватимуть по кишенях. І я не раз бачила підтвердження моїм думкам, — каже дівчина, — Я користуюся шоперами або екоторбами вже кілька років. Спершу купувала у супермаркетах, як багаторазову альтернативу пакетам. А потім замовила собі і батькам такі, які мені подобаються. Тепер завжди у рюкзачці маю із собою шопер».
За словами Ельвіри, екоторби бувають різні.
«Я бачила зі шкіри, замшу. Але це досить жорстоко — вбивати тварин заради того, аби хтось сходив з такою сумкою в магазин. Тому я обираю вироблені з джинсу, бавовни чи поліестеру. Перевага останніх для мене в тому, що їх легше відіпрати від плям. А от бавовняні — краще виглядають, але дуже легко брудняться та жмакаються. З ними можна намучитися».
Як розповідає Ельвіра, вона намагається жити з найменшою шкодою для екології. Зараз вчиться сортувати сміття та намагається не купувати непотрібних речей.
«Я б хотіла за рік прийти нарешті до усвідомленого споживання і купувати лише те, що потрібно, а не те, що захотілося. І, звісно, не зупинятися лише на шоперах — думаю, звичайним побутовим речам також можна знайти екологічні замінники,. І це будуть ті речі, про які ми навіть не здогадуємося».
Мийні засоби, пакети та серветки: які альтернативи звичним, але неекологічним речам?
«Полтавська Хвиля» поспілкувалася із Юлією Авраменко, екологинею, керівницею проєктів ГО «Еколтава», і дізналася: як можна замінити звичні нам побутові речі, якими ми користуємося щодня. Але не здогадуємося про те, що вони шкодять екології.
ПХ: Які побутові речі найбільше забруднюють середовище?
Юлія Авраменко: Список таких речей досить різноманітний: пластикові ємності з-під миючих засобів, вологі серветки, одноразовий пластиковий посуд, поролонові губки для тіла та миття посуду, поліетиленові пакети та пакетики, обгортки з продуктів харчування, зубні щітки, ємності від засобів для догляду, косметика, відпрацьована техніка… І цей перелік можна продовжувати досить довго.
ПХ: Чи є їм екологічні замінники? Як їх використовувати? Які у них терміни придатності?
Юлія Авраменко: Так, є й замінники. Але не для всіх предметів у побуті. Кілька прикладів.
- паралонову губку для посуду можна замінити на люфу. Ця ж губка підходить і для догляду за тілом, тільки потрібно обрати відповідний розмір;
- замість миючих засобів можна використовувати соду, лимонну кислоту, гірчицю, столовий оцет, нашатирний спирт. Це позбавить від використання синтетичних мийних засобів та накопичення пластикової тари з них;
- при купівлі продуктів харчування в магазині, треба віддавати перевагу картонному, скляному пакуванню на противагу пластику і поліетилену;
- використовувати власне горнятко для кави чи чаю замість картонних стаканчиків;
- купувати натуральну косметику та засоби догляду в скляних чи металевих місткостях, які потім можна буде здати на перероблення;
- жінкам можна спробувати замінити одноразові засоби гігієни на багаторазові (тканинні прокладки, менструальні чаші), а дитячі одноразові підгузки — на підгузки багаторазового використання;
- використовувати шопери та сіточки для овочів чи фруктів замість одноразових пакетиків.
Кожну з таких речей еко-замінників можна знайти в тематичних екологічних магазинах та підібрати різний ціновий діапазон.
Щодо використання цих речей досить багато інформації є в мережі інтернет.
Терміни придатності змінюються від призначення речей, наприклад, бамбукова зубна щітка прослужить місяць, а якісний шопер — три і більше років.
ПХ: Якщо брати ті ж пакетики. Якщо із великими пакетами більш-менш зрозуміло (можна використовувати екоторби), то як бути із одноразовими? Чи є їм якісь замінники? Наприклад, для м'яса в магазинах, риби тощо.
Юлія Авраменко: Якщо задатися ціллю максимально уникати одноразових пакетів, як варіант спробувати купувати рибу та свіже м’ясо в багаторазові пластикові контейнери.
ПХ: Чи правильно було б взяти і в один раз позбавитися всіх неекологічних речей в домі? Чи краще це робити поступово?
Юлія Авраменко: Краще робити зміни поступово. По-перше — це позбавить від утворення купи сміття, бо, можливо, деякі речі ви придбали недавно й викидати їх вже буде не екологічно, а використати за призначенням та вже наступного разу спробувати його екологічну альтернативу.
Нині проблема поводження з відходами є досить гострою і для Полтави — за 1,5 км від міста росте купа сміття — Полтавське звалище. ГО «Еколтава» провела дослідження в рамках проекту «Екологічно-соціальна дискримінація населення за фактором проживання біля сміттєзвалища» на основі с. Макухівка. Звалище є реальним прикладом що побутові речі використовуються короткий проміжок часу, а от наслідки від них — отруюють життя людей, що проживають поруч та негативно впливають на екологічний стан навколишнього природного середовища. Тому кожному треба задуматися про розумні покупки, які позитивно вплинуть не лише на довкілля, а й на гаманець.
До слова, про гаманець
Ми подивилися ціни на деякі побутові товари та їх замінники і перевірили, чи дійсно з екологічними альтернативами вдасться економити. Чи навпаки — це дуже дорого?
Так, наприклад, звичайні губки для посуду можна придбати за ціною — від 12 гривень за штук. При цьому, вартість залежить від магазину, від виробника, розміру губок тощо.
Губка з люфи коштуватиме дорожче: є і за 17 гривень за штуку, і по 30, і по 60, і дорожче.
Щодо прокладок, то їх вартість починається від 25 гривень за 7 або 0 штук у залежності від виробника. Проте їх треба купувати ледве не кожного місяця.
Щодо менструальних чаш, то у полтавських аптеках їх можна придбати за 106 гривень. При чому, термін її придатності менструальної чаші близько 10 років за умови правильного догляду, повідомляють на сайті Пологового будинку №3 Києва.
Щодо пакетів, то їх мінімальна вартість, за законом Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України, становить:
- 2,00 грн — пакет без ручок і бокових складок;
- 2,50 грн — пакет без ручок, але з боковими складками або з ручками без бокових складок;
- 3,00 грн — пакет з ручками і боковими складками.
Тоді як шопери коштують від 14 гривень. Середня ціна — від 100 гривень.
Замість висновків
Як ми бачимо, екологічні замінники побутовим товарам не такі вже й дорогі. А у деяких випадках значно дешевші за звичні нам речі.
Отже, обирайте те, що підходить для вас та вашого гаманця, але і не забувайте про екологію. Бо якщо не ви попіклуєтеся про природу, то хто?