Перейменування вулиці Пушкіна: чому полтавці мають обирати серед двох героїв

До завершення голосування щодо перейменування вулиці Пушкіна лишилося п'ять днів. Ще зі старту збору голосів у соцмережах активно агітували віддати голос за Віталія Грицаєнка, чи за Юліана Матвійчука. Дехто звинувачує міську владу та відповідну робочу групу пояснюючи тим, що саме вони призвели до конкуренції між родинами полеглих воїнів і людям доводиться обрати серед двох Героїв-захисників.

Тому «Полтавська хвиля» звернулася до представників робочої групи із запитанням, чому не уникнули такої ситуації та чому родини не погодилися на альтернативні варіанти. Також редакція звернулася за коментарями до дружин полеглих воїнів, аби вони пояснили власну непохитну позицію щодо перейменування саме вул. Пушкіна.

poltavska-khvilia_xcwi/gu06rTHIg.gif

Категорична вимога

Як сказав член робочої групи з питань перейменування, дружини полеглих воїнів наполягали на перейменуванні вул. Пушкіна на честь Матвійчука та Грицаєнка. Аби запобігти конкуренції між військовими Вікторії Грицаєнко на засіданні запропонували перейменувати Першотравневий проспект та вул. Кукоби на честь її чоловіка. Від обох пропозицій жінка відмовилася.

poltavska-khvilia_xcwi/Xz_2OAHIR.jpeg
Засідання робочої групи 8 листопада

Учасник групи пояснив, що робоча група не може самостійно «перекидати» подані пропозиції на перейменування інших вулиць. Однак, сквери, парки можуть перейменувати без альтернативних варіантів. Такий варіант не задовольнив ані Лілію Матвійчук, ані Вікторію Грицаєнко. Водночас погодилася родина Євгена Браха, на честь якого планують назвати Сонячний парк.

«Відхилити (пропозицію, — ред.) ми не маємо права. У нас є положення. За цим положенням є критерії. Обидва підходять під ці критерії. Один Герой України, інший почесний громадянин Полтави. Обидва підходять», — каже член робочої групи.

На одному із засідань групи запропонували назвати вулицю нейтральною назвою. Тим більш така пропозиція надходила від однієї громадської організації, яка пропонувала дати назву «Полтавських воїнів-добровольців». Однак організація зняла цю пропозицію, а згодом попросила назвати таким чином Петровський парк, що розташований перед Краєзнавчим музеєм.

Розділення вул. Пушкіна навпіл потягне за собою обов'язкову перенумерацію будинків. Ба більше, мають отримати від кожного власника чи співвласника житла письмову згоду.

«Цей варіант обговорювався на робочій групі. Заступниця головного архітектора міста пояснила, що та частина вулиці, яка отримає нову назву, повинна мати в нові номери будинків, а це — витрати. Особливо, якщо перенумерація стосуватиметься будинків і квартир, в яких зареєстровані підприємці. Хто за це платитиме? Якщо за ініціативою міста, то має це зробити місто. А гроші на це в бюджеті громади не передбачені. Тому пропозиція не була прийнята».

Голова робочої групи Валерій Пархоменко запропонував відкласти перейменування Першотравневого проспекту, щоб винести кандидатуру, за яку проголосують менше, на перейменування цього топоніму. Цю пропозицію робоча група підтримала, але однаково її винесуть на обговорення. Ба більше, на думку Булави, має бути не лише одна пропозиція.

«Я голосував, щоб за положенням було п'ять пропозицій, але більшістю голосів відхилили цю пропозицію і проголосували за дві пропозиції. [...] Мені ця ситуація дуже неприємна. Я вважаю, що ім'я Матвічука, Грицаєнка мають носити вулиці Полтави», — додав член робочої групи.

Запобігти було неможливо

З власних джерел «Полтавській хвилі» стало відомо, що протягом чотирьох місяців робоча група та пані секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова на засіданнях вмовляли вдову Грицаєнка погодитися, щоб перейменувати Першотравневий проспект на ім'я її чоловіка.

Робоча група аргументувала тим, що поряд розташований військовий ліцей. Крім того, пропонували перейменувати школу імені комсомольця Борису Серги на вул. Кукоби, де встановлена меморіальна дошка «Гоголю». Врешті решт, робоча група так і не знайшла компромісу з Вікторією Грицаєнко.

Знайти спільні варіанти вирішення

Дружина полеглого Юліана Матвійчука Лілія прокоментувала, що для неї не принципова довжина чи віддаленість вулиці. Втім, важливий символізм:

«Для мене принциповим є те, що ми живемо на сусідній вулиці і ми щодня з Юліком ходили цією вулицею додому. В усьому, що роблю для вшанування свого чоловіка, мені важливий символізм. Він ходив по тій вулиці з самого народження. Ходив у садочок, на гуртки, у школу. Це найближча вулиця, яка перейменовується від мого дому. І по цій вулиці наша донька теж ходитиме до садочку та школи. І шукаючи інші альтернативи, насправді мені немає ще до чого прив'язуватись чи відштовхуватися, наприклад, до місця розміщення дошки, якихось інших моментів вшанування, бо їх поки немає».
poltavska-khvilia_xcwi/EUGIOANSg.jpeg
Лілія Матвійчук (Фото з Facebook-сторінки)

«Гідних вулиць для мого чоловіка вже немає»

За словами Вікторії Грицаєнко, дружини полеглого Героя України Віталія, вона подала заяву на перейменування вул. Пушкіна у липні 2022 року. Згодом, їй запропонували перейменувати на честь чоловіка вул. Кукоби, але цю пропозицію Грицаєнко відкинула.

«Я не погодилася на цю вулицю, адже багато чула за мера і думаю, що повинна залишитися названа вулиця в пам'ять Кукоби».

Грицаєнко каже, що після загибелі Юліана Матвійчука вул. Пушкіна перенесли з третьої черги перейменування на четверту через велику кількість заяв:

«Потім міська рада провела засідання, де мені повідомили: депутати хочуть ухвалити рішення, щоб перейменувати вул. Пушкіна на честь Матвійчука. Рішення не ухвалили. Ямщикова сказала, що цим питанням повинен займатися Інститут розвитку міста. Я також виступила: не забувайте, що є інші загиблі, є також написана моя заява».
poltavska-khvilia_xcwi/mJwdO0HSR.jpeg
Вікторія Грицаєнко (Фото з Facebook-сторінки)

Дружина полеглого Героя підтвердила, що їй дійсно пропонували погодитися на перейменування Першотравневого проспекту, адже він неподалік ліцею, а вул. Пушкіна залишити для перейменування на честь Юліана Матвійчука. За її словами, вона не погодилася, адже вже є написана заява щодо перейменування Першотравневого проспекту на Університетську.

«Я звернулася до пані Лілії, щоб у нас не було конкуренції. Запропонувала, щоб вул. Пушкіна назвали нейтральною назвою, наприклад, захисників Азову, захисників України, щоб була історія наших чоловіків. Але Лілія відмовилася. Вона пояснила, що для Віталія Грицаєнка багато чого зроблено у Полтаві, а для Юліана — ні. Мене дуже обурила ця фраза, тому що я все зробила для чоловіка власним коштом. Меморіальна дошка була відкрита за особисті кошти. Новостворений ліцей — це завдяки обласній раді».

Родина Грицаєнків живе на вул. Пушкіна та залишиться у Полтаві, адже їхній будинок у Маріуполі зруйнований. Як аргументує пані Вікторія, Віталій вчився у школі дитячо-юнацької творчості на цій вулиці, а нині його син ходить цією вулицею до дитсадка. Крім того, наразі Вікторія Грицаєнко працює в нацполіції Полтавщини на вул. Пушкіна. Водночас вона говорить, що якби знала про цю ситуацію заздалегідь, ще рік тому, то написала б заяву на іншу вулицю.

«Гідних вулиць для мого чоловіка вже немає. Залишилися одні провулки чи проспекти. До міськради зверталася не лише я. Лист надходив від військової частини нацгвардії, зверталися із листом з Міністерства ветеранів, зверталися чотири Герої України, які зараз на передовій. Ще лист від нацполіції Полтавщини».

Голосування просять скасувати

Конкуренція між двома захисниками України у голосуванні за перейменування призвела до того, що полтавці створюють петиції, щоб скасувати голосування. Зокрема, голоси збирає Андрій Осадчий.

У тексті петиції Осадчого йдеться:

«Вважаю, шо таке "змагання", яке влаштувала робоча група, або від своєї некомпетенції, або з мотивів зневаги до обох загиблих воїнів, явно паплюжить пам'ять про цих героїв, а ще більше — завдає додаткового болю родинам загиблих, які в постах своїх в соцмережах змушені просити голосувати за один чи за другий варіант».
poltavska-khvilia_xcwi/JMcxd0HSR.png

Також містянин закликав знайти можливість, аби вшанувати обох Героїв — Віталія Грицаєнка та Юліана Матвійчука. Підписати петицію можна за посиланням.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар