Вулиця Пушкіна у Полтаві: розділять чи перейменують

4 грудня завершилося голосування за перейменування вулиці Пушкіна у Полтаві. Містяни мали змогу віддати свій голос за нову назву на честь Юліана Матвійчука чи Віталія Грицаєнка.

Більшість полтавців проголосували за Юліана Матвійчука. Втім, після оголошення результатів голосування, до міської ради нібито надійшов лист від поліції Полтавщини, у якому йшлося про розділення вулиці на дві частини, аби перейменувати їх на честь обох військових. За чутками, подібну вимогу висловили й в ОВА, щоправда, в усному вигляді. Дружина Юліана вважає таку пропозицію протизаконною та абсурдною. Ми звернулися до місцевої влади, робочої групи та сімей військових, аби з'ясувати цю ситуацію.

poltavska-khvilia_xcwi/zkRRRnDSR.jpeg

6 грудня відбулося чергове засідання робочої групи з питань перейменувань, на якому обговорювали результати двотижневого голосування щодо перейменування вулиці Пушкіна.

З платформи електронних голосувань стало відомо, що 2013 людей віддали свій голос за Юліана Матвійчука, а 1392 – за Віталія Грицаєнка.

poltavska-khvilia_xcwi/eDLSbMDSR.png
Скриншот із платформи EDEM

Після завершення голосування, яке тривало з 20 листопада до 4 грудня, члени робочої групи мали б подати варіант, який набрав більше голосів, на розгляд наступної сесії міської ради.

Утім під час засідання стало відомо, що до канцелярії міської ради наче б то надійшов лист від Головного управління національної поліції Полтавщини, в якому йдеться про те, що вулицю хочуть розділити, а обидві її частини перейменувати на честь Юліана Матвійчука та Віталія Грицаєнка.

Хоча речник Головного управління національної поліції Полтавщини Юрій Сулаєв запевнив, що про подібний лист чує вперше:

«Я не володію інформацією про те, що з поліції надіслали лист. На це питання може відповісти Вікторія Грицаєнко, яка працює у нас в поліції», – додав Сулаєв.

Родини знали, на що йдуть

Дружина полеглого воїна Юліана Матвійчука розповіла, що інформацію щодо можливого розділення вулиці Пушкіна дізналася із новин місцевих видань.

«Вчора мені стало відомо зі ЗМІ, що відбулося засідання робочої групи, де було висловлено вимогу від поліції, яка у письмовому вигляді надійшла в міську раду. Я так розумію, ця вимога була досить ультимативна. Мене не було запрошено на засідання».
poltavska-khvilia_xcwi/HSnD8GvSR.jpeg
Лілія Матвійчук. Фото з особистої сторінки у Facebook

Жінка зазначила, що у листі йшлося про те, що ГУНП Полтавщини, Полтавська ОВА та інші «зацікавлені особи» вирішили розділити вулицю Пушкіна на дві частини.

«А це 1/4 від Березового скверу до вулиці Європейської назвати на честь Юліана Матвійчука, а 3/4 на честь Віталія Грицаєнка», – зазначила Матвійчук.
poltavska-khvilia_xcwi/6FCaxGvIg.jpeg
Скриншот Лілії Матвійчук
«Не секрет, скільки разів Юліан пікетував цю структуру, вимагаючи справедливості. І плюс там працює дружина Віталія Грицаєнка, мабуть, це не без її особистих прохань. Вона намагається переграти цю історію, бо, мабуть, не хоче працювати на вулиці Юліана Матвійчука», – говорить жінка.

Лілія Матвійчук зазначає, на проведення голосування йшли з розумінням, що в результаті оберуть лише одне прізвище, на це погодилися обидві родини.

«Це незаконно, голосування завершилося. В положенні про роботу робочої групи чітко прописано, що після завершення голосування будь-які пропозиції не мають право приймати до розгляду. Це нонсенс, просто абсурд».

За словами Лілії, пропозицію розділення подала особисто Вікторія Грицаєнко.

«Я надіюся на свідомість нашої міської влади, що вони не піддадуться на тиск правоохоронних органів. Полтава зробила свій вибір», – додала пані Лілія.

Хто вніс пропозицію?

Перший заступник міського голови та за сумісництвом голова робочої групи з питань перейменувань Валерій Пархоменко розповів, що вчора, 6 грудня, під час засідання до нього підійшла Вікторія Грицаєнко. Жінка сказала, що вносить пропозицію розділити вулицю навпіл. Тож Пархоменко озвучив її робочій групі.

«Але вона не має повноважень розділяти вулицю, тому ми будемо рухатися так, як і планували. За результатами голосування полтавців Юліан Матвійчук отримав більше голосів на перейменуванні вулиці Пушкіна», – сказав Пархоменко.

Також він додав, що робоча група від початку не хотіла висувати на перейменування вулиці як варіанти імена обох захисників, оскільки це неправильно, однак, вдови попрохали саме про вулицю Пушкіна.

poltavska-khvilia_xcwi/iewcwMvSg.jpeg
Засідання робочої групи 8 листопада. Затвердження

Чоловік наголосив, що група залишила можливість перейменування Першотравневого проспекту на честь військового, чиє ім'я не здобуде перемогу в голосуванні. Це зафіксували й у протоколі на засіданні робочої групи.

Також Пархоменко зазначив, що на наступній сесії мають винести рішення щодо перейменування вулиці на честь Юліана Матвійчука. За його словами, робоча група вже розглянула документи та передасть їх комісії. Остаточне рішення приймуть на сесії.

Разом з тим, інший член робочої групи анонімно повідомив, що Вікторії Грицаєнко на засіданні не було, а пропозицію розділити вулицю озвучив сам Валерій Пархоменко. Робоча група погодилася на цей варіант за умови збереження нумерації будинків і письмової згоди родичів першої категорії: матерів, вдів та ін.

«Люди хотіли нейтральної назви вулиці або розділити вулицю»

Вікторія Грицаєнко пояснила, що до неї зверталися багато людей, які, за її словами, не могли зрозуміти, «як міська рада допустила таку ситуацію з перейменуванням вулиці». Жінка зазначила, що у зв'язку з цим вона прийняла рішення подати пропозицію щодо розділення вулиці.

poltavska-khvilia_xcwi/EfS9QMDSR.jpeg
Вікторія Грицаєнко. Фото з особистої сторінки у Facebook

Вона наголосила, що пропозиція щодо розділення вулиці — це також і пропозиція громадськості.

«Вони (люди, — авт.) хотіли або нейтральної назви, або розділити вулицю. Тому я звертаюся з ініціативою, щоб вулицю Пушкіна поділили навпіл і перейменували одну частину на Матвійчука, іншу на Грицаєнка. Робоча група підтримала».

Пані Вікторія зазначила, що хоче розділення вулиці, аби уникнути конкуренції між обома родинами. Також вона розповіла, що ще до проведення голосування до міської ради на ім'я Катерини Ямщикової надсилали листи щодо пропозиції перейменування вулиці Пушкіна на честь Віталія Грицаєнка: від поліцейського управління, військової частини, Мінветеранів, Асоції родин загиблих на Азовсталі та чотирьох Героїв України.

Чи втручається Полтавська ОВА в процес перейменування

За чутками, пропозиція щодо розділення вулиці Пушкіна надійшла не лише від поліції Полтавщини, а й від облвійськадміністрації. Тож звернулися до очільника ОВА Філіпа Проніна. За його словами, адміністрація жодним чином не втручалася у процес голосування за нову назву для вулиці.

«До початку голосування особисто мав розмову з міською радою та обговорював ситуацію, яка виникла навколо цієї теми, щоб унеможливити спекуляцію навколо неї. Я переконаний, що міська влада разом із робочою групою знайдуть і запропонують шляхи вирішення ситуації. Вважаю, що кожен полеглий захисник гідний достойного вшанування памʼяті», – зауважив Пронін.
poltavska-khvilia_xcwi/CeqwuMvSg.jpeg
Філіп Пронін

Наслідки розділення вулиці

Розділення вулиці Пушкіна навпіл потягне за собою обов'язкову перенумерацію будинків. На це мають дати згоду всі власники будинків. Такий варіант вже розглядали члени робочої групи, втім, відмовилися від нього, оскільки заступниця головного архітектора міста пояснила, що частина вулиці, яка матиме нову назву, повинна мати й нові номери будинків, а це — витрати з міського бюджету.

Передісторія

Для перейменування вулиці Пушкіна в Полтаві розглядали понад 20 варіантів нових назв. 8 листопада члени робочої групи затвердили два варіанти для її перейменування: вулиця Юліана Матвійчука або вулиця Віталія Грицаєнка. Пропозицію щодо перейменування винесли на засідання виконкому.

15 листопада, члени виконавчого комітету Полтавської міськради погодили створення електронного голосування на платформі громадських консультацій щодо перейменування вулиці Пушкіна на честь одного із військових.

20 листопада в Полтаві запустили голосування щодо перейменування вулиці. З цього часу містяни почали звинувачувати міську владу та робочу групу з перейменувань у створенні конкуренції між родинами полеглих воїнів. На офіційному сайті Полтавської міської ради навіть зареєстрували петицію, в якій закликали скасувати «конкурентне голосування».

«Вважаю, шо таке "змагання", яке влаштувала робоча група, або від своєї некомпетенції, або з мотивів зневаги до обох загиблих воїнів, явно паплюжить пам'ять про цих героїв, а ще більше — завдає додаткового болю родинам загиблих, які в постах своїх в соцмережах змушені просити голосувати за один чи за другий варіант. Вважаю, що в Полтаві достатньо вулиць, щоб вшанувати пам'ять обох героїв, і Віталія Грицаєнка, і Юліана Матвійчука», — зазначив автор звернення.

Вимоги щодо перейменування

Голосування щодо перейменування вулиці тривало з 20 листопада до 4 грудня. Як пояснив член робочої групи, аби запобігти конкуренції між родинами військових Вікторії Грицаєнко запропонували перейменувати на честь її чоловіка Першотравневий проспект або вул. Кукоби. Втім, жінка відмовилася від обох пропозицій.

З власних джерел журналістам «Полтавської хвилі» стало відомо, що протягом чотирьох місяців міська влада та робоча група вели перемовини з Вікторією Грицаєнко, аби перейменувати на честь її чоловіка Першотравневий проспект, втім, жінка не погодилася. Однак, робоча група досі залишає можливість перейменувати проспект на честь Віталія Грицаєнка.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Євгенія Мазниця
Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар