Повільне вбивство: як російська війна позбавляє українців доступу до медицини у прифронтових селах

У прифронтовому селі, у тісній муніципальній будівлі, вікна якої забиті фанерою, бригада лікарів-волонтерів облаштувала мобільну амбулаторію, пише у своєму репортажі The Independent.

poltavska-khvilia_xcwi/lRV1ezf4R.jpeg

Це єдиний порятунок для місцевих мешканців, які розраховують на надання медичної допомоги. І до повномасштабного російського вторгнення доступ до спеціалізованої медичної допомоги був доступний лише для тих, хто міг дістатися до міста. Але в селі біля Слов’янська хоча б працював лікар первинної медичної допомоги, якого наразі немає.

«Лікаря немає. Залишили нас самих», — плаче місцева мешканка, 79-річна Марія Гребенко, коли медик-волонтер з мобільної амбулаторії міряв їй тиск і намагався заспокоїти.

Обмежена доступність медичної допомоги призвела до загострення існуючих захворювань, які можна було б легко вилікувати за допомогою регулярного медичного обслуговування, зазначає кардіолог Богдан Авраменко, координатор українсько-ізраїльської служби волонтерської медичної допомоги FRIDA Україна.

«Обмежений доступ до ліків спричиняє як виникнення хронічних захворювань, так і їх загострення, що дуже погано для пацієнтів. Тому що такі прості захворювання, як гіпертонія, діабет — їх можна лікувати дуже простими ліками, якщо говорити відверто, дуже дешевими ліками. Але вони не можуть їх отримати», – каже Авраманеко. «Тож люди залишаються з високим кров’яним тиском і високим рівнем глюкози».

За його словами, команди медиків-волонтерів також констатують інші негативні тенденції:

«Обмежений доступ до спеціалістів, обмежений доступ до УЗД, до того самого онко-скринінгу спричиняє дуже багато нових діагнозів раку».

Така укомплектована лікарями-волонтерами мобільна амбулаторія в селах і містах поблизу лінії фронту може приймати від кількох десятків до 250 пацієнтів на день. Ці медики, окрім того, намагаються повернутися до місць, які вони вже відвідали, хоча б раз на місяць, щоб надати пацієнтам подальшу допомогу.

Найбільш затребуваними спеціалістами є офтальмолог, ендокринолог та кардіолог, зазначив Авраменко. Їх команда також проводить дитячі щеплення.

Ці команди волонтерів працюють у мобільних амбулаторіях в селах переважно у вихідні дні, а протягом тижня — у державних та приватних лікарнях по всій Україні.

Парамедик і колишній офіцер поліції Нью-Йорка, 61-річний Джозеф Фаркас працює з FRIDA Україна близько восьми місяців, надаючи медичну допомогу людям в бомбосховищах та селах, які місяцями не мали доступу до лікаря.

«Вторгнення російських військових в Україну – це неправильно. Тож я хотів зробити свій внесок у допомогу людям тут», - коротко прокоментував він.

Мешканка прифронтового села Олена Чецька розповіла, що до війни в їхньому населеному пункті працювали й лікар загальної практики, і педіатр, а тепер навіть нема кому виписувати направлення до спеціалістів. Єдиним варіантом залишається поїздка до Слов’янська, що в нинішніх умовах дуже складно.

«Це дуже важливо», — сказала вона про волонтерську клініку, стоячи в черзі до лікаря. «У нас багато людей похилого віку, і вони не мають можливості виїхати чи поїхати в місто».

Як повідомляла “Полтавська хвиля”, за свідченням лікаря Юрія Кузнецова, мешканці Ізюму і прилеглих населених пунктів майже щотижня травмуються від наслідків російської окупації — замінованих територій.

Окрім того, під час повномасштабного вторгнення росії була тим чи іншим чином пошкоджена або зазнала руйнувань майже кожна 10-та українська лікарня, з деякими медичними установами це сталося неодноразово. При цьому майже 200 українських медиків, які під час війни мають бути захищені міжнародними законами про права людини, були вбиті, поранені, викрадені або заарештовані.

Подякуй авторам!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Полтавська хвиля

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар