Про поховання потрібно думати зараз: які проблеми міських кладовищ мають турбувати полтавців

Ситуація з завантаженістю міських кладовищ погіршується. Частково, це пов’язано з великою смертністю під час пандемії коронавірусу. Однак нові кладовища на території області не створюються, а питання будівництва крематорію для міської влади не на часі.

poltavska-khvilia_xcwi/YC-gK5tng.jpeg

Близько 90 кладовищ Полтавської ТГ обслуговує комунальне підприємство «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування». Водночас КП має достатньо проблем — недостатня кількість техніки та працівників, утворення стихійних сміттєзвалищ, стрімкий зріст завантаженості на кладовищах.

Поховання як «бізнес»

Восени здорожчала вартість поховання на кладовищах Полтавської ТГ. Наразі вартість копання могили становить близько 2 тис. грн, але земельну ділянку під поховання мають надати безоплатно.

«Зросла вартість поховання, адже КП перейшло на зимовий режим копання могил. Якщо оформляється друге місце, то тоді виплачується близько 400 грн за бронювання. У цю суму входить копання могили, наші співробітники кладуть тіло в могилу, закопують і роблять надмогильний насип», — розповів наглядач за кладовищами Руслан Афанасьєв.

Хоча іноді працівники КП намагаються «підзаробити» на похованнях. Так, 5 серпня правоохоронці викрили на хабарі директора КП «Спецкомбінат ПРО» Дениса Діхтярьова та ще одного працівника — його підлеглого. Обидва затриманих вимагали гроші від полтавця за розв'язання питання щодо поховання та бронювання місця на кладовищі.

Додамо, що наступного року влада розгляне питання підвищення вартості поховання. Але наразі не відомо, чи істотно зростуть ціни.

Проблеми полтавців комунальників не цікавлять

Мабуть, полтавці вже звикли бачити хащі на території кладовища. Дехто самостійно прибирає місця поховань, а дехто не має часу чи бажання рвати бур’яни. Однак комунальники не мають права прибирати могили — можуть доглядати лише за прилеглою територією. Ми запитали в Руслана Афансьєва, чи може людина індивідуально замовити таку послугу — на випадок виїзду закордон, непрацездатності чи просто за браком часу.

«Якщо багато зарослі, впала гілка, чи звалилося дерево, то ми його розпилюємо і прибираємо. Приїжджала жінка із-за кордону. Казала, що може показати місце поховання і хотіла, щоб прибрали, але наразі ми це питання розглядаємо. Поки що в прайсі такої послуги немає. Це питання будемо вирішувати, адже воно стає актуальним», — сказав Афанасьєв.

Уже популярна практика позбутися бур’янів — це облицювання плиткою місця поховання. Однак самостійно це зробити не вдасться. Такі роботи можуть виконувати виключно підрядні організації, з якими КП має підписаний договір.

Макухівка 2.0

Сміття — ще одна проблема міських кладовищ. Наприклад, на Розсошинському кладовищі поблизу 34 сектора утворилося стихійне сміттєзвалище. Збільшення кількості сміття комунальники пов’язують з тим, що поряд живуть люди, які зносять сміття з дому:

«Люди зносять практично з дому (сміття — ред.). Вони зносять і кидають біля кладовища, тоді кажуть, у вас тут смітник, чого його не прибирають. Кладовищ дуже багато, а зараз працює один трактор, другий ремонтуємо. Техніка вся стара», — коментує Афанасьєв.

Варто зазначити, що стихійний полігон з’явився з тильної частини цвинтаря — пересічний перехожий туди так просто не потрапить. До того ж бачимо сліди тракторних протекторів та свіжеспиляні гілки та інше великогабаритне сміття. Побутового ж — немає.

У КП запевняють, що кількість сміття збільшується також і через брак робочої техніки.

«Триває підготовка до зими. Тому потрібно оперативно займатися благоустроєм, адже є аварійні дерева і сміття. Сміття дійсно багато, але не вистачає техніки. По місту та селах дуже велика кількість дерев, які падають і ламають пам’ятники, перекривають дороги», — сказав інженер з благоустрою Віталій Павлій.

За словами депутата Едуарда Волкова, який перевірив стан міських кладовищ, аби розв'язувати проблему із кількістю комунальної техніки та робочого персоналу, необхідно, аби КП зверталося до депутатів за допомогою. Для цього потрібно сформувати перелік техніки, якої не вистачає на підприємстві, та суму коштів для її закупівлі.

«На кожному повороті сміття, яке не вивозять далеко не перший тиждень. Дуже багато кладовищ приєдналися до Полтави й техніки не вистачає. Хай підприємство виходить зі своїми пропозиціями, подає перелік техніки, який їм потрібен, які кошти потрібні на закупівлю техніки. Перевіримо на скільки це реальні цифри. Ми завжди виступаємо за комуналізацію міського господарства», — прокоментував Волков.

Окрім цього на території кладовищ знову почастішали випадки крадіжок. Люди викрадають чи пошкоджують вказівники та металеві стели.

«Позавчора поставили табличку, а сьогодні її вже немає. Виносять залізні стели на металобрухт. Нещодавно була ситуація. Піймали чоловіка на “гарячому”, написали заяву до поліції», — розповів наглядач за кладовищами.

Альтернативи кладовищу

Цьогоріч, у червні, міська влада планувала створити нове кладовище біля заводу ГРЛ. Однак мешканці Гожулянської громади виступили проти такої ідеї, хоча наразі це єдина пропозиція, яку надала міська влада для облаштування кладовища. Нині це питання «затихло».

«Міський голова в черговий раз збрехав депутатам. Сказав, що будуть розглядати варіанти, які ще можна задіяти. Окрім варіантів у бік Гожулів немає жодного. Ніхто над цим не працює», — сказав депутат Волков.

Ще у 2020 році голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов вперше сказав про необхідність крематорію на території області. Уже цьогоріч, у червні, полтавець Сергій Антоненко зареєстрував петицію з вимогою такого будівництва. Наразі петиція набрала 594 голоси. На думку заступника міського голови з питань ЖКГ Євгена Рички, крематорій у місту буде нерентабельний.

Хоча, за словами депутата Волкова, місто не розробило розрахунки рентабельності роботи крематорію:

«Коли казали про крематорій, то думки розділилися. Ніхто депутатам не надав розрахунки, вигідно це чи ні. Аби приймати певні рішення потрібно мати чіткі документи, дослідження. Але потрібно мати декілька варіантів».

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Єгор Рудь

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар