Готуватися вдома до війни: як вступити до тероборони Полтавщини

Наприкінці 2021 року ексгубернатор області Олег Синєгубов заявив, що на Полтавщині створять одну бригаду та п’ять батальйонів, які відповідатимуть за територіальну оборону.

«Полтавська Хвиля» розібралася, як туди вступити, що для цього потрібно, скільки за це платять і навіщо тероборона взагалі існує.

Фото з тактичних навчань для військових

Як вказують на сайті Арміяinform, «перевага служби в територіальній обороні у тому, що військові служитимуть поруч із домівкою та захищатимуть свою малу Батьківщину.

В особливий період комплектування частин здійснюватиметься військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу та територіальним резервом. Вони обійматимуть офіцерські, старшинські, сержантські та солдатські посади. Усі військовослужбовці гарантовано отримуватимуть грошове забезпечення відповідно до штатного розпису. Їм надаватиметься безоплатна кваліфікована медична допомога у військово-медичних закладах охорони здоров’я.

Також за всіма військовослужбовцями зберігатиметься місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб-підприємців, у яких вони працювали на час призову».

Більш детально про тероборону на Полтавщині нам розповів заступник командира окремої бригади територіальної оборони Полтавської області підполковник Володимир Іщенко.

ПХ: Тероборона. Це взагалі щось нове для Полтавщини чи забуте старе?

Володимир Іщенко: Система територіальної оборони в Україні створена ще задовго до 2014 року. Вона існувала у різних формах: до 2014 року організацію та функціонування територіальної оборони поклали на військові комісаріати, після — створили батальйони територіальної оборони. Під час загострення бойових дій їх включили до складу механізованих бригад. А після цього створили окремі стрілецькі батальйони у кожному обласному військовому комісаріаті, а також загони територіальної оборони, які теж увійшли до складу районних і міських військкоматів.

З 2018 року створили кадри бригад і батальйонів територіальної оборони — за кількістю областей плюс одна бригада додатково в Києві. Підпорядковувались вони військовим комісарам і входили до складу Сухопутних військ.

Фото з тактичних навчань для військових

У 2021 році Верховна Рада України ухвалила Закон «Про основи національного спротиву». На підставі цього закону наші бригади територіальної оборони переформували на інший штат, відповідно до закону змінили кількість батальйону в цих бригадах — тобто кожен район тепер формує свій батальйон і додатково один батальйон в обласному центрі. І наразі ми продовжуємо працювати у дещо іншому статусі.

Зараз триває етап розгортання бригад до іншого чисельного складу. Ми набираємо військовослужбовців, які будуть проходити дійсну службу за контрактом, або в резерві

ПХ: Як можна долучитися?

Володимир Іщенко: Для проходження дійсної військової служби у лавах територіальної оборони Полтавщини необхідно:

  • звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Це структура органів місцевого військового управління України, яка покликана замінити собою радянську систему військових комісаріатів, або безпосередньо до керівництва батальйонів та бригади.
  • укласти відповідний контракт.

Звертатися можуть як чоловіки, так і жінки, віком від 35 років, які проходили військову службу або закінчили навчальні заклади, які мали військову кафедру. Зараз розглядається питання щодо приймання на дійсну військову службу осіб, молодших вищезазначеного віку та не служили у Збройних силах України.

Для того, аби долучитися до проходження служби у резерві територіальної оборони, треба:

  • звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки або безпосередньо до керівництва батальйонів та бригади.
  • укласти контракт на проходження служби в резерві. Після цього їх зарахують до списків військової частини.

Вимоги до цієї частини населення: особи мають бути від 18 до 60 років.

Окрім цього, обидві категорії мають пройти передбачений законом медогляд і довести, що їх стан здоров’я відповідає вимогам для проходження служби.

ПХ: А які зобов’язання з’являються у тих, хто вступає до лав тероборони?

Володимир Іщенко: Якщо людина вступає до нас на дійсну військову службу, то вона стає військовослужбовцем ЗСУ.

На неї розповсюджуються всі вимоги, права та пільги військовослужбовців. Якщо людина вступає до служби в резерві, вона продовжує жити цивільним життям. Але вона має брати участь у військових зборах, які проводяться раз на рік, та у заняттях двічі на місяць за згодою. Ці заходи територіально відбуваються в пунктах постійної дислокації наших військових частин в межах Полтавської області.

ПХ: Якщо ж вступ до лав тероборони — це фактично служба в ЗСУ, то скільки вона триває?

Володимир Іщенко: На дійсну військову службу контракти підписують на строк від трьох років.

ПХ: Чи отримують військовослужбовці зарплату за службу в теробороні?

Володимир Іщенко: Саме так. Військові дійсної служби забезпечені зарплатою так само як і інші. Солдат, який ще не має вислуги і у військовому званні рядовий, отримує від 10 500 гривень. З вислугою росте і зарплата.

Резервісти отримують зарплату від своїх працедавців.

Фото з тактичних навчань для військових

ПХ: А де вони проживають? В казармах?

Володимир Іщенко: Ні, вони можуть жити у власних квартирах або винаймати житло. На жаль, ми не можемо забезпечити військовослужбовців гуртожитками, але вони мають змогу отримати компенсацію за винаймання житла.

ПХ: А як щодо резервістів?

Володимир Іщенко: Резервісти — це інша історія. Вони живуть цивільним життям, працюють там, де і працювали до вступу в тероборону. І лише за їхньою згодою ми їх залучаємо двічі на місяць або й частіше на заняття. Також раз на рік на два тижні через ТЦК та СП призиваємо на збори. Зарплатню вони отримують від їхніх роботодавців відповідно до законодавства, та за результатами виконання програми підготовки від Міністерства оборони.

Так само як і військові дійсної служби, резервісти отримуватимуть cпорядження. Його вони зможуть зберігати вдома. А у випадку мобілізації, резервісти мають своєчасно прибути до своєї військової частини, до списків якої внесений. Там отримують зброю, засоби захисту і приступають до виконання своїх функціональних обов’язків, які вже знають. Саме тому ми й проводимо заняття та навчальні збори з практичним відпрацюванням завдань територіальної оборони.

ПХ: До слова, про заняття. Ви сказали, що вони проводяться кілька разів на місяць. А де саме?

Володимир Іщенко: Навчання і збори проводяться у визначених місцях на території Полтавської області, а також в межах районів: Кременчуцького, Миргородського, Полтавського та Лубенського. У нас виключно територіальний принцип.

Місця проведення не засекречені. Проте інформація про пункти постійної дислокації буде доступна вже після формування військових частин.

Усю інформацію можна буде отримати у Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Як вказано на їхньому сайті, територіальні центри знаходяться за такими адресами:

  • місто Полтава, вул. Дмитра Коряка, 4а;
  • місто Полтава, вул. Сінна,14;
  • місто Кременчук, вул. Генерала Жадова, 6;
  • місто Миргород, вул. Гоголя, 150;
  • місто Лубни, вул. Монастирська, 38.

Окрім цього, є відділи у невеликих містечках та смт області. Детальніше тут.

ПХ: Чи звертаються зараз охочі вступити у лави тероборони?

Володимир Іщенко: Так, переважно звертаються чоловіки. Але на противагу тому, що було кілька років тому, жінок також стало значно більше. Станом на сьогодні, вже підписали контракти з понад 500 резервістів.

Позаяк зараз триває період переформування, ми не можемо назвати більш точні цифри, бо багато наших резервістів переукладають контракти на дійсну службу.

Фото з тактичних навчань для військових

ПХ: А як щодо добровольчих формувань територіальних громад?

Володимир Іщенко: Спеціально для тих, хто не може укласти з нами контракт на вищезазначених підставах, законом передбачений вступ до добровольчих формувань. Це ще одна форма тероборони. Проте туди приймають і тих, хто не служив.

Як вказано у статті 9 Закону України «Про основи національного спротиву», громадян України, які не проходили службу у ЗСУ, військових формуваннях та правоохоронних органах, прийматимуть до добровольчих формувань територіальних громад. Для цього їм треба скласти Присягу добровольця територіальної оборони, пройти медичний, професійний та психологічний відбір і підписати контракт добровольця територіальної оборони із командиром добровольчого формування.

На жаль, ще немає механізму щодо положення про ці добровольчі формування територіальних громад. Тому після того, як Кабмін прийме ряд відповідних підзаконних актів, почнеться процес формування цих підрозділів.

Нагадаємо, що у міністерстві розповіли, кого братимуть в тероборону

Ще з рубрики: "Соціум"