Могила серед Полтави — як 20 січня більшовики остаточно окупували місто

104 роки минуло з дня, коли Полтаву востаннє захопили більшовики, після чого місто на понад 70 років опинилось під радянською окупацією.

poltavska-khvilia_xcwi/XT152dTVg.jpeg

Невдовзі 22 січня Україна святкуватиме День Соборності, тож напередодні слід пригадати ще одну пам'ятну дату.

Спойлер: 22 січня на «Полтавській хвилі» вийде великий матеріал про День Соборності. Про те як євреї фарбували прапори в жовто-блакитний і продавали на вулиці Новий базар. Про «курінь смерті», який роз'їжджав по місту. Про перших націоналістів і про російську тактику «іх там нєт», яка святкує своє сторіччя.

Коли Київ з нагоди Акту Злуки УНР та ЗУНР прикрашали національною символікою, готувався молебень та військовий парад, у Полтаві більшовики, взявши місто організували свою процесію.

22 січня вони серед Петровського парку в братській могилі хоронили червоноармійців. Те поховання там і нині є.

poltavska-khvilia_xcwi/tLfgHdoVg.jpeg

У 1918-1919 роках Полтава кілька разів переходила з рук у руки — то до УНР, то до більшовиків, то до Скоропадського з німцями. В результаті опинилась у більшовиків.

Вперше червону армію вибили загони УНР за підтримки Центральних держав (переважно німців) у 1918 році, а вдруге — Полтава здалась майже без бою й опинилась в радянській окупації аж до моменту проголошення Незалежності у 1991 році, звісно з перервою на Другу світову війну.

Коли більшовицьке військо прийшло в Україну вдруге, як маріонетки Кремля — УНРР, а згодом УРСР, воно заговорило українською мовою, агітуючи за Леніна.

Селянство, на яке опирався визвольний рух, розділилось. Задурене, спантеличене агітаторами, прийняло від більшовиків пряник — землю, яку невдовзі в них у три шкури здерли.

Раніше ми розповідали, що обіцяли більшовики полтавцям і що натомість принесли.

У ХХ столітті в українській історії сталось чимало подій, значна частина яких — катастрофи. Але українці впорались, й наша місія — пам'ятати все.

Остаточне захоплення Полтави більшовиками у 1919 році описує у своєму щоденнику полтавський лікар Олександр Несвицький:

«19 січня 1919 року українські війська залишили місто, бо не могли втримати наступ більшовиків без підтримки союзників. У той день усі магазини Полтави були закриті, місцеві боялися пограбувань».
20 січня війська більшовиків увійшли до залишеного міста з музикою, майже без жодного опору.

Тож Полтаві як слід відсвяткувати, безперечно, найурочистішу мить для України, а саме Акт Злуки, було неможливо, бо УНР на той момент уже не контролювала Полтаву та Чернігів.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Роман Гежа

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення: 2 коментаря

Написати коментар
  • С
    Сергій
    24 січ.
    Це поховання треба обов'язково прибрати з парку. Там мають гуляти діти а не могли стояти. Могили мають бути на кладовищі
    Відповісти
  • І
    Ірина
    Сергій
    24 січ.
    Обов'язково прибрати
    Відповісти