Могила серед Полтави — як 20 січня більшовики остаточно окупували місто
104 роки минуло з дня, коли Полтаву востаннє захопили більшовики, після чого місто на понад 70 років опинилось під радянською окупацією.
Невдовзі 22 січня Україна святкуватиме День Соборності, тож напередодні слід пригадати ще одну пам'ятну дату.
Спойлер: 22 січня на «Полтавській хвилі» вийде великий матеріал про День Соборності. Про те як євреї фарбували прапори в жовто-блакитний і продавали на вулиці Новий базар. Про «курінь смерті», який роз'їжджав по місту. Про перших націоналістів і про російську тактику «іх там нєт», яка святкує своє сторіччя.
Коли Київ з нагоди Акту Злуки УНР та ЗУНР прикрашали національною символікою, готувався молебень та військовий парад, у Полтаві більшовики, взявши місто організували свою процесію.
22 січня вони серед Петровського парку в братській могилі хоронили червоноармійців. Те поховання там і нині є.
У 1918-1919 роках Полтава кілька разів переходила з рук у руки — то до УНР, то до більшовиків, то до Скоропадського з німцями. В результаті опинилась у більшовиків.
Вперше червону армію вибили загони УНР за підтримки Центральних держав (переважно німців) у 1918 році, а вдруге — Полтава здалась майже без бою й опинилась в радянській окупації аж до моменту проголошення Незалежності у 1991 році, звісно з перервою на Другу світову війну.
Коли більшовицьке військо прийшло в Україну вдруге, як маріонетки Кремля — УНРР, а згодом УРСР, воно заговорило українською мовою, агітуючи за Леніна.
Селянство, на яке опирався визвольний рух, розділилось. Задурене, спантеличене агітаторами, прийняло від більшовиків пряник — землю, яку невдовзі в них у три шкури здерли.
Раніше ми розповідали, що обіцяли більшовики полтавцям і що натомість принесли.
У ХХ столітті в українській історії сталось чимало подій, значна частина яких — катастрофи. Але українці впорались, й наша місія — пам'ятати все.
Остаточне захоплення Полтави більшовиками у 1919 році описує у своєму щоденнику полтавський лікар Олександр Несвицький:
«19 січня 1919 року українські війська залишили місто, бо не могли втримати наступ більшовиків без підтримки союзників. У той день усі магазини Полтави були закриті, місцеві боялися пограбувань».
20 січня війська більшовиків увійшли до залишеного міста з музикою, майже без жодного опору.
Тож Полтаві як слід відсвяткувати, безперечно, найурочистішу мить для України, а саме Акт Злуки, було неможливо, бо УНР на той момент уже не контролювала Полтаву та Чернігів.
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.