В Україні дозволили посмертне вилучення органів для трансплантації

З квітня 2023 року трансплантація в Україні фінансуватиметься за програмою медичних гарантій. Крім того, законодавці розширили перелік осіб, які можуть дати згоду на пересадку органів померлої людини.

poltavska-khvilia_xcwi/bE0u-2TnR.jpeg
фото ілюстративне

Верховна Рада України у четвер, 16 грудня, затвердила зміни у законодавчі акти, які регулюють процеси, пов'язані з трансплантацією органів. За прийняття відповідного законопроєкту в другому читанні проголосували 305 народних депутатів. Про це пише Перший Незалежний.

Відповідно до закону, письмова згода живого донора та згода його законних представників на вилучення анатомічних матеріалів, а також письмова відмова від раніше наданої такої згоди не потребує нотаріального посвідчення угоди або посвідчення достовірності підпису нотаріусом.

poltavska-khvilia_xcwi/dYzl-ho7g.jpeg
Верховна Рада

Письмова згода живого донора на вилучення у нього органу чи його частини надається донором особисто уповноваженому трансплант-координатору.

Також прописується можливість надати згоду в електронній формі.

Відомості про надану людиною згоду або незгоду на посмертне донорство вносяться до Електронної системи охорони здоров'я у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідна позначка також за бажанням з'являється в документах людини.

Якщо померлий не висловив за життя своєї згоди або незгоди на посмертне донорство, встановлене трансплант-координатором, згода на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації запитується трансплант-координатором особисто в іншої людини або в одного з близьких родичів цієї людини (діти, батьки, рідні брати й сестри).

У разі відсутності подружжя або близьких родичів, зазначених у цій частині, згоду на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів із тіла померлого вимагає трансплант-координатор у людини, яка зобов'язалася поховати померлого.

При цьому цивільний чоловік/дружина не зможуть заборонити вилучення.

Також із закону повністю вилучається право призначити свого повноважного представника, який після смерті людини може повідомити, чи давала людина згоду на посмертне донорство.

Таким чином, якщо людина перебуває у цивільному шлюбі, то цивільний чоловік чи дружина, якого людина могла б призначити своїм повноважним представником, не мають юридичних важелів вплинути на процес, (тільки офіційний чоловік/дружина, діти), батьки, рідні брат або сестра, а також "людина, яка зобов'язалася поховати", тобто, наприклад, та ж лікарня, в якій людина померла).

Нагадаємо, що лікарні Полтавщини отримають 15 рентген-апаратів.

Анатолій Кривошапко

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар