Чи реальні вибори в 2025 і чи працюють стратегії полтавських політиків як підготовка до них

Тексти, 26 Грудня, 2024

Ялинки, тік-токи, блоги про проблеми міста — ці стратегії захоплення уваги полтавців перед можливими виборами від місцевих політиків «Полтавська хвиля» вже розглядала. А от аби дізнатися, чи будуть ці вибори наступного року і чи є депутатам взагалі сенс готуватися до цих процесів так завчасно — спробували розібратися із консультантом Громадянської мережі «Опора» в Полтавській області Костянтином Донченком.

Чи реальні місцеві вибори в 2025

За словами Костянтина, думаючи про перспективу проведення місцевих виборів наступного року, насамперед потрібно відштовхуватися від законодавчої складової, оскільки виборчий процес мають оголосити лише після завершення воєнного стану. Місцеві вибори передбачають обрання міських голів, депутатів міських та сільських рад, а також представників районних та обласних рад. 

Костянтин Донченко зауважує, що для різних виборчих процесів (тобто президентських, парламентських та місцевих, які залежать від попередніх) — різні терміни та черговість проведення.

Костянтин Донченко. Консультант Громадянської мережі «Опора». Фото: «Полтавська хвиля»
Костянтин Донченко. Консультант Громадянської мережі «Опора». Фото: «Полтавська хвиля»
«Ймовірно буде ситуація, що напередодні перших повоєнних виборів (що б ми не вкладали у це значення), можуть прийняти законодавчий акт, який їх регулюватиме. Тому що за законом місцеві мають відбутися у жовтні 2025 року, а президентські та парламентські мали б вже відбутися. Тому є питання, які необхідно вирішити: яка черговість, чи будуть вибори одночасно або ні».
«На сьогодні незрозуміло, коли будуть вибори. Ситуація залежить від того, що відбувається на фронті й що назвемо точкою, від якої можна відштовхуватися для проведення виборів. Законодавчо поки не можна проводити через воєнний стан. Він має бути завершений або не продовжений», — додає консультант «Опори».

За словами Донченка, перед тим, як проводити вибори, необхідно визначити їхню черговість: йтимуть вони разом чи окремо, які вибори проводитимуть першими. Також варто звернути увагу на певні домовленості між політичними силами, які попередньо домовился, що проведення виборів можливе не раніше як за 6 місяців після завершення воєнного стану. Також варто зважати на те, що за статтею 3 Виборчого кодексу України, місцеві вибори не можуть збігатися з виборами Президента чи Верховної Ради. 

Також постає питання, у якому режимі Україна проводитиме вибори, якщо частину територій до того часу не звільнять. До цих проблем додаються і такі нюанси, як необхідність оновлення обліку виборців, оскільки частина людей виїхала за кордон. Сюди ж додається і необхідність підготовки окремої інфраструктури для виборців за кордоном. Консульства для цього не підходять, оскільки через великі черги українці просто не зможуть вчасно проголосувати. На думку Донченка, виходом для виборців можуть стати додаткова інфраструктура для голосування, або продовження його тривалості. Список виборців також необхідно буде оновити через внутрішню міграцію, оскільки багато українців виїхали в інші регіони зі своїх домівок. Ці процеси — тривала організаційна робота, без якої вибори у притаманному їм вигляді — майже неможливі. 

Однак, люди, які виїхали до Полтави через війну та мають статус переселенців, зможуть голосувати лише після зміни своєї виборчої адреси. Також полтавці, які виїхали за кордон, не зможуть проголосувати, оскільки для місцевих виборів поки не передбачена процедура голосування за кордоном.

«На сьогодні ніхто не може сказати, будуть вибори чи ні. Почалися певні політичні кроки, зокрема реклама, але сказати точно, коли і в який період вони будуть – не можна. Це буде залежати від багатьох факторів: ситуації на фронті, ситуації в країні, позиції наших західних партнерів», — говорить Костянтин.
Фото: «Полтавська хвиля»
Фото: «Полтавська хвиля»

Тарифні суди, роздачі пакунків для першокласників та боротьба проти влади — підготовка політиків до виборів чи типова робота з електоратом

Костянтин Донченко запевняє, що діяльність, яку проводять наразі полтавські політики — швидше не передвиборча, а політична, однак, спрямована на те, щоб у майбутньому отримати певні дивіденди перед виборами. Оскільки політична діяльність завжди спрямована або на отримання влади, або на її утримання, то сенс готуватися до виборів є завжди, бо в якийсь момент вибори будуть.

«Якщо партія — це справді якась структура, яка реально існує, а не просто від виборів до виборів, то вона має працювати з виборцями завжди. Тим паче під час війни, бо це складний період для людей. Буде дивно, якщо хтось умовно, забув про них, а потім з’явиться і скаже: “От ми весь час думали, але не могли до вас дійти”. Тому справжні політичні партії стабільні, системні, мають завжди працювати в різних формах. Це їхня головна мета — отримати владу. Тому вони працюють, аби потім на виборах отримати цю владу й реалізувати свою програму. Не партії активізувалися у нас, а окремі кандидати», — додає консультант «Опори».

На сьогодні діяльність полтавських політиків можна назвати діями з прицілом на майбутнє та впізнаваність для деяких кандидатів. Для деяких політиків же — аби їх не забували. За словами Донченка, у Полтаві це здебільшого проводять у форматі простої реклами або благодійної діяльності, себто, роздачі якихось наборів, надання матеріальної вигоди людям. 

На думку Костянтина, складати якісь рейтингові списки політиків, особливо у Полтаві — зарано, оскільки й говорити, хто з місцевих політиків потрапить у трійку чи бодай четвірку «перших» — дуже складно. Можна дослідити попередні вибори, але спрогнозувати результати буде складно.

Як змінювалися керівники Полтавської міськради за час повномасштабного вторгнення. Інфографіка: Громадянська мережа «Опора»
Як змінювалися керівники Полтавської міськради за час повномасштабного вторгнення. Інфографіка: Громадянська мережа «Опора»

Колишній неодноразовий очільник Полтави Олександр Мамай має ядро електорату, однак яким буде його результат на наступних виборах  — невідомо. Донченко вважає, що політик зараз активно працює саме через благодійну діяльність, роздаючи допомогу полтавцям. З іншого боку його Telegram-канали та інші сторінки — більше утримання аудиторії, яка у політика вже є та підтриманням іміджу, ніби він продовжує відповідати за все у цьому місті. 

До речі, роздачу благодійних наборів до офіційної реєстрації політика як кандидата на вибори, не рахують за підкуп виборців, оскільки її не зараховують у передвиборчу діяльність до його чи її офіційної реєстрації. Тож з подібними «презентами» від депутатів двояка ситуація: це і не діяльність перед виборами, бо їх немає, а якщо й будуть, то нескоро, а з іншого боку — це, як мінімум, діяльність, спрямована на отримання «плюсів» під час виборів.   

За словами Костянтина, чим ближче будуть вибори — тим більше політиків заявлятимуть про своє бажання балотуватися, зокрема, через благодійну діяльність. Однак, поки вони не зареєструються, як кандидати, — можуть роздавати гречку і це не рахуватимуть за агітацію. Чим, певно, й користуються полтавські політики, набиваючи собі публічність.

То кого ми можемо побачити на виборах (якщо ті будуть)

«Ми бачимо, що вже пішли реальні гроші в політичну діяльність. Це ознака того, що люди готуються. Але чи не фальстарт це насправді? Ми не знаємо, як буде, однак деякі політики вирішили вже розпочати свою більш активну політичну діяльність», — говорить Костянтин.

Найактивнішими у підготовці до передвиборчих процесів політиків у Полтаві назвати складно, але, на думку експерта, ними можуть залишитися перераховані нами раніше Пархоменко, Ямщиков, Поліщук, Мамай, Каплін, Чепурко, Волков. 

Наприклад, підготовка Пархоменка, який поки що єдиний із наших політиків прямо заявив про свої наміри балотуватися на посаду мера міста, використовує одну із найвлучніших стратегій привернення уваги полтавців — соцмережі. На думку Донченка, саме TikTok, який так активно освоює пан Валерій, може «вистрілити» на наступних виборах. Його нині дивиться як молодь, так і пенсіонери, тож це доволі широка аудиторія. 

За словами Костянтина, на наступні вибори, ймовірно, йтиме хтось від партії Президента. Це можуть бути депутати від національних партій або від місцевих, які запропонують комусь приєднатися до них або створять меморандум про підтримку. Сильною у регіоні є партія «Довіра», яка у Полтаві не отримала особливої підтримки.

А от в Полтаві «перемагає» «За майбутнє». Інфографіка: Громадянська мережа «Опора»
А от в Полтаві «перемагає» «За майбутнє». Інфографіка: Громадянська мережа «Опора»

Також це можуть бути нові пропрезидентські партії чи провійськові. На думку Донченка, волонтери, серед яких також є люди з політичними амбіціями, також можуть створити свою партію. Але й про це говорити до офіційної інформації про старт майбутніх виборів зарано. Перед політиками Полтави, до якої переїхали близько 50-60 тисяч переселенців, та які захочуть балотуватися, постане тривала робота з електоратом. 

«Також має бути політична сила, яка представлятиме ексвиборців “ОПЗЖ” та “Опоблоку”, які зараз заборонені. Буде сила, яка орієнтуватися на їхні доволі базові тезиси: відбудова, стабільність тощо. Вона доволі схожа в усіх і, ймовірно, хтось орієнтуватися і на цих виборців».

То чи є сенс у підготовці до виборів вже зараз

«У короткостроковій перспективі – немає сенсу», — говорить Костянтин. Якщо вибори й будуть, то, ймовірно, що першими стануть президентські, та парламентські, а згодом лише місцеві. Але довгостроково працювати з містянами, як своєю аудиторією, — є сенс, якщо плануєш балотуватися».

Також до міськради можуть спробувати балотуватися й ті депутати, у яких не вдасться пройти на парламентські вибори, оскільки ті ближчі до місцевих. Якщо першими проведуть їх — можна буде побачити, хто з полтавців, ймовірно, йтиме і на місцеві. 

На думку Донченка, найближчим часом місцеві вибори не дуже реальні, оскільки виникає питання, як і на яких територіях їх можна проводити, оскільки необхідно забезпечити умови для голосування, яких, може не бути в прифронтових містах. 

Однак, підготовку до виборів, хай і неофіційну, помітити можна. Наприклад, ближче до дати їх проведення опозиція посилить критику влади, адже часто ті, хто «не за кермом» грають на тому, що «буде краще». Також варто придивлятися до конкретних політиків, які розпочинають активну діяльність, оскільки в Україні побутує традиція лідерських партій, себто, коли люди голосують не за партію чи її програму, а представника. До речі, особливістю наступних виборів стане значний вплив військового фактору, оскільки більшість партій захочуть мати військових у своїх лавах. 

Наразі ж у Полтаві існують щонайменше чотири-п’ять груп інтересів, які можуть йти  на майбутніх виборах та впливати на місто, як це було з Сергієм Іващенком у 2020 році, коли той представляв групу місцевого великого бізнесу. 

Будь-які рейтинги наразі не мають сенсу. Вони передчасні. Більшість дій полтавських політиків — швидше підготовка до підготовки до виборів, яку ті свідомо чи несвідомо проводять, фокусуючись на неофіційних прогнозах, які досі ніхто не підтвердив. Нам лишається лише спостерігати. 

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Раніше ми писали про (не)виконані обіцянки полтавських політиків. 

Подякуй авторам!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Правду не розстріляти! Підтримай журналістику.

Останні публікації

Влада Полтави затвердила бюджет громади на 2025 рік 27 Грудня Влада Полтави затвердила бюджет громади на 2025 рік З бюджету Полтави виділять 10 мільйонів гривень виробникам дронів 27 Грудня З бюджету Полтави виділять 10 мільйонів гривень виробникам дронів У Полтаві збудують Вірменську церкву 27 Грудня У Полтаві збудують Вірменську церкву На утримання зелених зон у Полтавській громаді планують спрямувати близько 60 млн грн 27 Грудня На утримання зелених зон у Полтавській громаді планують спрямувати близько 60 млн грн Які зупинки ремонтуватимуть у Полтавській громаді наступного року 27 Грудня Які зупинки ремонтуватимуть у Полтавській громаді наступного року Якою буде погода в Полтаві на вихідних 27 Грудня Якою буде погода в Полтаві на вихідних Вночі військові збивали дрони над Полтавщиною 27 Грудня Вночі військові збивали дрони над Полтавщиною «Свято без свят»: у Полтаві проведуть акцію-нагадування про військовополонених 26 Грудня «Свято без свят»: у Полтаві проведуть акцію-нагадування про військовополонених У Полтавській громаді планують відремонтувати школу за понад 78 млн грн 26 Грудня У Полтавській громаді планують відремонтувати школу за понад 78 млн грн «На свята війна не зупиняється»: у Полтавському ТЦК та СП зняли мотиваційний ролик 25 Грудня «На свята війна не зупиняється»: у Полтавському ТЦК та СП зняли мотиваційний ролик Як працюють реєстри після кібератаки — коментар Східної Юстиції 25 Грудня Як працюють реєстри після кібератаки — коментар Східної Юстиції Які ялинки цьогоріч встановили у громадах Полтавщини (фото) 25 Грудня Які ялинки цьогоріч встановили у громадах Полтавщини (фото) Росіяни атакували Полтавщину: деталі 25 Грудня Росіяни атакували Полтавщину: деталі На Полтавщині розширять два природні заповідника 24 Грудня На Полтавщині розширять два природні заповідника Скільки коштуватиме харчування учнів Полтавщини наступного року 24 Грудня Скільки коштуватиме харчування учнів Полтавщини наступного року Мистецтво приготування піци: секрети ідеального тіста 24 Грудня Мистецтво приготування піци: секрети ідеального тіста Понад 13 мільйонів гривень спрямують на житло ветеранам з Полтавщини 24 Грудня Понад 13 мільйонів гривень спрямують на житло ветеранам з Полтавщини Спортсмени з Полтавщини здобули сім медалей на змаганнях з боксу 23 Грудня Спортсмени з Полтавщини здобули сім медалей на змаганнях з боксу У Полтаві замовили ремонт двох дитячих майданчиків 23 Грудня У Полтаві замовили ремонт двох дитячих майданчиків Цього тижня у Полтаві засніжить 23 Грудня Цього тижня у Полтаві засніжить
Показати ще