Біленький: Меморандум (не)порозуміння — преференції місту, а за тепло має платити область
Декілька днів тому відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад. Результатом форуму стало підписання Меморандуму, згідно з яким до кінця опалювального сезону тарифи на тепло та гарячу воду для населення зростати не будуть. Насправді ж тариф має залишитись незмінним виключно для населення — а недостачу теплопостачальникам мають сплатити місцеві бюджети.
Унікальна ситуація склалася з «Полтаватеплоенерго» — нацкомісія з регулювання в сфері енергетики і компослуг востаннє актуалізувала тариф у 2018 році. Звідтоді в рази виросла вартість газу та його транспортування, заробітна плата — основні складові собівартості тепла. На сьогодні в структурі тарифу вони займають 90,1% тарифу.
Важливо: Цьогоріч постачальники газу вимагають від теплоенерго 100% передоплату палива.
Аби не збанкрутувати, Теплокомуненерго сьогодні має підвищити тариф на 59%. Однак, вищезгаданий Меморандум забороняє це робити. Відтак нині обласна влада має знайти близько 800 млн грн для компенсації різниці у тарифі — гроші, які «Полтаватеплоенерго» не доотримає від споживачів.
На своїй сторінці у фейсбук голова облради Олександр Біленький зазначив, що наразі таких «зайвих» коштів немає.
«Полтавська обласна рада не є підписантом даного Меморандуму. І це не тому, що ми проти. Модель передбачає, що типове теплогенеруюче підприємство знаходиться власності муніципалітету. Чому це важливо — озвучені преференції з боку держави за непідняття тарифу стосуються, як раз, територіальних громад, тобто, їх бюджетів. Думаю, з тексту вже зрозуміло, що основне фінансове навантаження стосуватиметься місцевих бюджетів. Головні документи громад (бюджети) ухвалювались ще у грудні 2020 року, коли і ціна на газ, і прогнози були іншими. Тому, не важко спрогнозувати, при таких обставинах, фінансовий колапс ТГ», — пише Біленький.
До слова, заплановані доходи області на цей рік — трохи більше ніж 4 млрд грн. Тобто зараз область має віддати за різницю у тарифі майже четверту частину бюджету.
Важливий момент, всі фінансові преференції у вигляді додаткових акцизів, та податків, які гарантовані Меморандумом спрямовані на територіальні громади та не стосуються обласного бюджету. Тобто, гроші отримає Полтава, а от платити по рахунках має область. Але й ті економічні привілеї, які нині обіцяє центральна влада, громади отримають лише в наступному році — говорить Олександр Біленький.
«Що нам запропоновано — збільшення ПДФО на 4-5 відсотки, 13 відсотків акцизу з пального, субвенція "слабким громадам", аби звести "кінці з кінцями", ймовірне зменшення вилучення коштів з громад та відповідна зміна індексу... Це основні моменти. Але, усе з 2022 року. До кінця 2021 року громади повинні відшукати внутрішні резерви. Кабмін переконує — вони у громад є...Повертаємось до преференцій. На жаль, ними скористатися обласний бюджет, у повній мірі, не зможе. ПДФО та акциз будуть спрямовані до ТГ. Залишається субвенція державного бюджету.
Але чи зможе субвенція покрити необхідну підприємству суму, наразі питання залишається відкритим. Тим часом, говорить голова облради, спільно з облдержадміністрацією та депутатами облради звертаються до Уряду, аби вирішити патову ситуацію, яка може штовхнути Полтаву та цілу низку тергромад області в бік енергетичного колапсу.
Детальніше про структуру тарифоутворення «Полтаватеплоенерго» і чому нині опалення в двокімнатній квартирі має коштувати не 2, а 6000 гривень вже завтра у нашому спеціальному матеріалі.
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.