Деяким пам'яткам не потрібен статус. Історія яківчанського «Ластівчиного гнізда» та її творця

«Дім художника», «будинок з химерами», «ластівчине гніздо» — ця садиба має багато імен та безліч скульптур, створених руками однієї людини. Віктор Комісаренко не був професійним архітектором чи скульптором — він був звичайним робітником, який закінчив п’ять класів школи, а після загибелі батька перебрав на себе обов'язки старшого в родині й мусив її забезпечувати.

Ми розповімо історію скульптора-самоука, який перетворив свій будинок на своєрідний «музей», про який знають не так багато людей, як могли б.

poltavska-khvilia_xcwi/mBV52KlSg.jpeg
Провулок Диканський, 1. Вхід до будинку родини Комісаренків

Маршрут — Яківці

Надворі сонячна днина. Перша за останні кілька днів, які запам’яталися безупинними проливними дощами та небом, затягнутим темними хмарами. Від центру Полтави до Яківців зовсім недалеко — близько семи кілометрів автівкою. Можна й автобусом добратися. Їдучи, трохи складно помітити, в який саме момент міські пейзажі змінюються на сільські ландшафти, всіяні невеликими будиночками, низькими парканами та садками. Вже за кілька хвилин ми у Яківцях.

Тихий і віддалений куточок колишнього села зустрічає цвіркотінням, пташиним співом та скреготом металу на будівництві. Здалеку чутно, як колеса потягів розмірено стукають об колії. Звичний шум міста тут не чути. Надворі спека, вітру немає. Він вперше за кілька днів притих. Десь неподалік, у невеликому дворі, оточеному гіллям вишень, перегукуються між собою сусіди. Трохи поодаль чути стукіт молотків — кремезні чоловіки ремонтують дах, перекрикуючи одне одного.

poltavska-khvilia_xcwi/864JhK_SR.jpeg
Так виглядає оселя з дороги поблизу

Ми знаємо адресу «дому художника», та щоб його знайти, необхідно йти не просто вглиб Яківців, а кілька разів звернути вправо, вліво і знову вправо. Потім знайти табличку з його адресою (звісно ж, на іншому будинку), минути його, аби врешті вийти до необхідної точки. І от ми на місці.

Кожен дім — особливий. Це не лише дах над головою, а й «зберігач» родинної історії та спогадів. Однак, будинок ніколи не визначає його жителів, а от вони його — так.

Понад пів століття тому в тодішньому селі Яківці оселилася родина Комісаренків. Їхній чудернацький будинок, обрамлений фігурами та ліпниною, яку створював його власник і скульптор-самоук Віктор Комісаренко, завжди вирізнявся з-поміж інших.

Чи є хтось вдома — ми не знаємо, тож стукаємо у вікно. З-за фіранки виглядає дещо старший чоловік. Нічого не відповідаючи, він запинає її назад. А вже за кілька хвилин очікування вітає нас на вулиці. Це нинішній житель цього будинку — син Комісаренків Олександр.

poltavska-khvilia_xcwi/o8MbhK_IR.jpeg
Олександр Комісаренко. Нині чоловік проживає у родинному будинку

Балакіна, 8

Віктор Комісаренко народився у 1928 році і прожив 79 років. Він ніколи не навчався на архітектора чи скульптора, бо встиг закінчити лише п’ять класів у школі. Коли розпочалася Друга світова війна, Віктору було 11 років, а коли він почав працювати — близько 13.

poltavska-khvilia_xcwi/izmPaRwIR.jpeg
Віктор Комісаренко (посередині), його хрещениця Жанна та син Сашко праворуч, брати Жанни ліворуч. Фото взяте з Facebook-групи «Стара Полтава». Авторка: Жанна Чорногор

Його мати не працювала, а родину годував батько. Тож, коли під час війни його звільнили з німецького полону, він разом із найстаршим сином Віктором відкрив жерстяну майстерню.

«Дід мій потрапив у полон під Харковом і їх чомусь строєм привели в Полтаву. І от йшла жінка, бабуся моя. Батько й кинув записку їй, вона пішла до тодішнього голови Полтавської адміністрації, німця. Він говорив російською. Бабуся пояснила йому, що в них п’ятеро дітей малих, годувати їх нікому, помруть усі з голоду. Ну він і сказав їй: “Неси сто яєць і десять курок. Для німецької армії”. Вони тоді жили, та і я там народився, на Балакіна, 8, там був такий маленький двоповерховий будинок. Ну вона й назбирала і там, і тут, у Яківцях», — розповідає Олександр.

Назбиравши продукти, жінка повернулася до адміністрації. Батька Віктора змусили написати розписку, що проти німців воювати не буде, і відпустили. Опісля ж він орендував будиночок навпроти колишнього кінотеатру «Полтава». Саме там батько разом із сином відкрив жерстяну майстерню.

«Там були розбомблені будинки, вкриті залізом. От з цього заліза вони й робили відра, ночви і всяке таке, із жерсті. І потім ходили по селах і міняли їх на продукти», — додає Олександр.
poltavska-khvilia_xcwi/WjXb2FlSg.jpeg
Олександр Комісаренко

Віктор з батьком бралися за будь-яку роботу, аби прогодувати родину: ремонтували запальнички та ножі німців, клали дахи, ремонтували дрібні речі. А коли хлопцеві виповнилося 13, він вже добре вмів працювати з жерстю. Надворі була війна, родина велика, а ситуація скрутна, тож аби не померти від голоду, Віктор пішов далі навчатися… бо там давали їжу.

«Пішов не в училище, але не пам’ятаю, як це називається. Це йому вже років 13 було. Він вчився там тільки через те, що там хліб давали. Казав: “Я там дахи клав і кров’ю плювався. Від голоду”. Бо був найстарший, інші всі молодші були», — пригадує розповіді батька Олександр.

Віктору було 15 років, коли загинув його батько. Оскільки він був найстаршою дитиною в родині Комісаренків, саме на нього лягла відповідальність за турботу про сім’ю.

«Війна почалася і після цього він (Віктор, — авт.) вже не вчився. Бо його батько у 43-му помер, він форсував Дніпро і в них влучив снаряд. Поки він доплив до берега, а до того ж і плити треба було тільки вперед, бо позаду кгбшники стояли. Якби він назад поплив – його тут же ж вбили б. Розстріляли. І він у 43-му помер. Тож на мого батька лягла оця вся підтримка й годування всієї родини», — розповідає його син Олександр.

До кінця свого життя чоловік безупинно працював, і не покидав роботи навіть після виходу на пенсію. А до того ж облаштовував родинний будинок, який став однією з принад не лише Яківців, а й Полтави загалом.

poltavska-khvilia_xcwi/FBnLhFlSg.jpeg
Паркан, який бачать подорожні, минаючи будинок

Диканський, 1

«Ластівчине гніздо» підлаштовується на лад своїх господарів — він все ще яскравий і ніби «живий», однак віддає приємною утомою і ніби ховається від чужих очей за розлогим листям дерев. Вхід до подвір’я охороняють музики. Звісно ж, не справжні, але хто буде сперечатися з цими реалістичними постатями?

poltavska-khvilia_xcwi/i5zP2FlSR.jpeg
Передні вікна будинку Комісаренків
poltavska-khvilia_xcwi/kE2shF_SR.jpeg
Скульптура на вході до подвір'я
poltavska-khvilia_xcwi/DFzUhK_IR.jpeg
Скульптура на вході до дворища родинного будинку
poltavska-khvilia_xcwi/ZV8U2KlIR.jpeg
Деякі скульптури Віктора, на жаль, руйнуються під впливом часу
poltavska-khvilia_xcwi/TofcPRwSg.png

Олександр чимось схожий на батька. Такий же веселий і впевнений погляд, світлі очі. Чоловік посміхається, розповідаючи про нього. Якби можна було коротко описати Віктора зі слів його сина, це виглядало б приблизно так:

Багато працював. І після роботи теж. Не пив, не курив. Всіх священників знав. До московського патріархату не ходив. Читав літературу про всесвіт і любив довгі розмови про свої задуми.

Однак коротко не будемо. Хоч Віктор Комісаренко встиг закінчити лише початкову школу, чоловік постійно читав і завжди знаходив теми для розмов з абсолютно різними людьми. Вдома у нього завжди було багато наукової літератури про хімію та всесвіт.

poltavska-khvilia_xcwi/RgJQhKlSR.jpeg
Вид на будинок у дворищі

Він не лише збудував для своєї родини будинок, а й перетворив його на справжнісінький музей, витвір мистецтва, «дім з химерами», хоча сам чоловік і не любив, коли його так називали. Він не мав відповідної освіти, наставника чи такого доступу до інформації, який є нині в нас. Однак він багато читав, вигадував і намагався втілити ці вигадки в життя.

«У нього задуми були такі — щоб його все зробити, треба було 200 років прожити», — сміється Олександр.
poltavska-khvilia_xcwi/XGOrhFlIR.jpeg
Олександр пригадує, що батько міг годинами розповідати про свої задуми. Шкода лише, що втілити встиг не всі

Ділянку в Яківцях чоловік придбав понад 60 років тому — у 1959. Саме там, на провулку Диканському, 1, побудували оселю для родини Комісаренків. До нової оселі вони заїхали вже в 1972 році.

Будинок не схожий на інші, його легко помітити й важко оминути. Він ніби одна суцільна скульптура, відточена композиція, дещо недомальована картина, яку не встиг завершити митець. Його стіни обплетені деревами й квітами, листям клену та гронами винограду. Не справжніми, а скульптурними, створеними з будівельного розчину.

poltavska-khvilia_xcwi/zPzC2F_Sg.jpeg
Форми для фігур на будинку створював сам Віктор
poltavska-khvilia_xcwi/qMrC2KlIg.jpeg
Здалеку здається, ніби будинок обплели стовбури справжніх дерев
poltavska-khvilia_xcwi/QepRTK_Sg.jpeg
Сходи до будинку ведуть з обох боків. Вони всіяні соняшниками з людськими обличчями
poltavska-khvilia_xcwi/cbZzTFlIg.jpeg
Фарби Віктор Комісаренко теж виготовляв сам

Подвір’я скочується вниз. Вузька стежина веде нас вниз, попід хатиною, до вхідних сходів. Обабіч лежать старі будівельні матеріали, а перед будинком — невеликі сараї. За дворищем простяглося поле.

Ґанок будинку прикрашають постаті кобзарів, а бокові стіни — соняшники з людськими обличчями, хатини й сільські пейзажі. Віктор протягом багатьох років безупинно прикрашав свою оселю.

poltavska-khvilia_xcwi/YfIWTF_IR.jpeg
Ґанок будинку
poltavska-khvilia_xcwi/fxEWTFlIR.jpeg
Так виглядає ґанок оселі знизу
poltavska-khvilia_xcwi/vgVGoFlIR.jpeg
Деякі елементи будинку так і не лишилися пофарбованими після смерті його господаря

Вона стала знаковою для яківчан — протягом десятиліть місцеві приходили до цієї оселі, аби відвідати господарів, разом відсвяткувати якусь подію та, звісно ж, зробити пам’ятні світлини, які нині стали спогадами. Цілі покоління виросли поблизу Комісаренків, не полишаючи нагоди залишити свій слід у цьому домі.

poltavska-khvilia_xcwi/wSyqBRQIg.jpeg
Люди після святкування фотографуються на ґанку будинку Комісаренків. Світлина Жанни Чорногор, взята з Facebook-групи «Стара Полтава»
poltavska-khvilia_xcwi/YP7kLgQSR.jpeg
Напроти будинку Комісаренка. Світлина Жанни Чорногор, взята з Facebook-групи «Стара Полтава»
poltavska-khvilia_xcwi/XtCmYgwSg.jpeg
Донька Жанни Чорногор біля «Ластівчиного гнізда». Фото взяте з Facebook-групи «Стара Полтава»
poltavska-khvilia_xcwi/2lD5PRQSg.png

Олександр пригадує — батько постійно й багато читав. Водночас працював на заводі, а всі свої скульптури створював у вільний від роботи час. Його складно було назвати типовим робочим, адже своїм задумам він приділяв не менше часу й зусиль, аніж звичній праці.

«Батько вісім годин працював на роботі, а потім приходив тут і копав, клав стіни, бетонував. Сам. Дах крив, бувало таке, що й до чотирьох ночі. А на сім він вже йшов на роботу. Я не знаю, як він видержував це все. Єдине що, купол у залі – це прийшли родичі, людей вісім, і ото вони за день, не присідаючи, забетонували. Ну майже все, трохи там лишилося. А так він зробив його сам. А в інших кімнатах він і опалубку сам робив, і бетонував».
poltavska-khvilia_xcwi/jq1nTFlIR.jpeg
Сільські пейзажі на стіні хатини

Віктор Комісаренко продовжував працювати над будинком своєї мрії протягом багатьох років. Для своїх скульптур він використовував розчин, до якого додавав цемент, вапно і глину. Попри відсутність відповідної освіти, чоловік сам вчив хімію та створив фарби для своїх фігур, використовуючи лише йому відому формулу для її виготовлення.

На жаль, Віктор не встиг пофарбувати будинок повністю, однак ті елементи, яких встигла торкнутися його фарба, досі залишаються яскравими та не вигорають на сонці, хоча їм вже понад пів століття.

poltavska-khvilia_xcwi/-1cSTKlIR.jpeg
За яким рецептом і у яких пропорціях скульптор виготовляв фарби — досі невідомо

Віктор був не лише вмілим скульптором, а й чи не найкращим у Полтаві жерстяником свого часу. Навіть після того, як чоловік пішов на пенсію, його кликали на місцевий турбомеханічний завод, аби він навчав людей працювати з тонким металом, а на його витвори час від часу приходили дивитися чи не всі робочі.

«Ти у війну, роблячи із жерсті, вижив і не помер з голоду. І як вже твого батька не стало — ти родину прогодував цією жерстю», — сказав колись Віктору його давній друг Шульман, пригадує Олександр.

Для побудови оселі чоловік ніколи нічого не брав із заводу, хоча, певно, можливість і мав. Матеріали для роботи завжди купував, а всі документи на них зберігав. Для побудови цієї оселі Віктор повністю докладав зусиль, роблячи все сам, або за допомогою родини. Різьблені вхідні двері, вкриті гіпсовими кронами ягід, він теж створив сам.

poltavska-khvilia_xcwi/c55HoK_Sg.jpeg
Вхідні двері оселі
poltavska-khvilia_xcwi/FumvoFlIg.jpeg
Водночас зі скульпторством, Віктор працював і над різьбою по дереву

Заздрісники та поціновувачі

Олександр роздратовано відмахується, коли його будинок називають «домом з химерами». Говорить, що він цього «прізвиська» не розуміє.

«Оці химери… Батя ненавидів це. Хто його придумав? Місцеві називають будинок "ластівчине гніздо" й багато назв там було. Придумали багато», — додає чоловік.

Випадково зачепивши Олександра за живе, дізнаємось, що заздрісників у батькового таланту було багато. Навряд чи відомо, ким вони були, але люди лізли прямо у подвір’я, ламаючи паркан і скульптури. Віктор же продовжував їх ремонтувати, не зважаючи уваги на інших.

poltavska-khvilia_xcwi/d3XvTF_SR.jpeg
Паркан і ворота теж створив сам Віктор, оскільки був одним із кращих жерстяників міста

Попри це, багато людей продовжують відвідувати Яківці, аби подивитися на оселю Комісаренків. Олександр сміється, розповідаючи, як інколи бачить близько двох десятків людей на велосипедах, які стоять роздивляються дім. Найбільше їх приїздить улітку. Аби побачити «дім з химерами», люди з’їжджалися не лише з різних куточків області чи України, а й приїздили з Канади, Німеччини та Франції.

Форми є — робити нікому

Багато елементів будинку, які повторюються, мають відлиті форми, які зробив сам Віктор.

Однак його син не дуже охочий до скульпторства. Говорить, йому ближче до душі інше. Любить чоловік попрацювати з електронікою, поремонтувати автівки. Та й до виходу на пенсію він працював на СТО автоелектриком.

«В мене руки не з тієї сторони виросли до цього. У мене більше до проводочків, до електроніки. З дитинства. Мене перший раз током лупонуло, як мені три роки було», — сміється Олександр.
poltavska-khvilia_xcwi/s2AdTF_Ig.jpeg
Попри намагання батька навчити Олександра працювати зі скульптурами, той відчував, що це не його справа

Із захопленням чоловік розповідає, як перший приймач зібрав. Тоді йому було лише 12 років. Не без краплі гордості додає — все зробив сам. Без нічиєї допомоги.

«З дитинства в мене воно так залізло. Хобі. Без паяльника я довго не можу», — трохи замріяно говорить чоловік.

Зараз же Олександрові складніше працювати над тим, що йому подобається. Після коронавірусу здоров’я у чоловіка погіршилося, тож здебільшого ремонтує автівки старим знайомим.

poltavska-khvilia_xcwi/Fsk5PRwIg.png

Якийсь час чоловік тихо оглядає подвір’я. Здалеку чутно сирену — в області оголосили повітряну тривогу. Після неї все навколо стихає, і ми мовчимо. Потім же чоловік розповідає, що живе в будинку сам. З дружиною розлучився, доньки живуть окремо, а батько й мати померли.

«В мене мати з села була. Він її привчив ходити на вистави в театр. І як їм тяжко не було, але, в основному, хоча б раз у місяць після цього будівництва і роботи, вони йшли в театр. На концерти ходили. Старалися не пропускати», — захоплено пригадує Олександр.

Раптом він змовкає. Дивиться в сторону, а потім, повернувшись назад та трохи опустивши руки, додає:

«Вже як старші стали, особливо, як сестра померла, то вже нікуди не ходили. А сестрі 37 років було. Рак. В принципі, вона його на той світ загнала. Він робив їй пам’ятник. Сама розумієш, як це — доньці пам’ятник робити».

Будинку Комісаренків понад 50 років. Деякі скульптури, на жаль, руйнуються та ламаються, а відновити їх наразі немає можливості. Олександр говорить, що подвір’я вже має не такий вигляд, як раніше. Десь вицвіли фарби, десь пішли тріщини.

poltavska-khvilia_xcwi/rKotTK_IR.jpeg
Більшість повторюваних елементів мають форми, однак відновити їх нікому

Обійшовши будинок, Олександр вказує на стіни. На них зображена сільська місцевість: люди пасуть корів, хати, вкриті соломою, луки. На даху — сонце.

«Це те, що він любив. Оце все — вихідні й після роботи. Так, щоб десь там сидів, відпочивав — такого в нього не було».
poltavska-khvilia_xcwi/KImhoFlSR.jpeg
Пейзажі, зображені на стінах оселі
poltavska-khvilia_xcwi/c3dTTFlSR.jpeg
«Це те, що він любив»
poltavska-khvilia_xcwi/panATK_Sg.jpeg
Вся ліпнина, відтворена на стінах Віктором, була втіленням його вигадок

Цей будинок вже став символом Яківців. Окрасою Полтави. І міг би стати, наприклад, музеєм. Якби не одне «але».

«В принципі, це все можна відновити, тільки ж… У мене зараз ні здоров’я, ні фінансів. Ви знаєте, мені пропонували відновити це все. Тільки потім воно переходило б у власність міста. А в мене дві доньки. Звісно ж, мене такий варіант не влаштовує», — підсумовує чоловік.

Можливо, у майбутньому, доля «дому художника» й зміниться. Однак, деяким пам’яткам не потрібен офіційний статус, аби їхня історія була варта уваги.

poltavska-khvilia_xcwi/cXKKPRwSR.png

Віктор Комісаренко пішов з життя 17 років тому. За ним пішла і його дружина Ніна. І хоча творця «ластівчиного гнізда» з нами більше немає, пам’ять про нього живе й досі. Варто лише зазирнути на тихий провулок у Яківцях, повернути направо, трохи наліво й знову направо, і знайти її у будинку, який митець втілював пів століття.

poltavska-khvilia_xcwi/laEsoKlIg.jpeg
23.02.1982

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Раніше ми розповідали історії полтавських родин через сімейні фотоальбоми.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Євгенія Мазниця

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення: 1 коментар

Написати коментар
  • SD
    S D
    13 лип.
    Це все вже занедбане, добре що є фото.
    Відповісти