Дітям про незалежність — спецпроєкт до Дня Незалежності

«Мамо, а що таке День Незалежності?» — запитав мене п’ятирічний син дорогою до садочка. І я задумалася. Як розповісти дитині про незалежність зрозумілою мовою, аби було ясно в п’ять, чотири чи шість років? Ви знаєте?

poltavska-khvilia_xcwi/_i7DqvWVR.jpeg

«Полтавська хвиля» спеціально до Дня Незалежності України представляє проєкт «Дітям про незалежність».

Розкажіть дітям нашу історію зрозуміло.

Мамо, а як це незалежність?

Спочатку Україна не була окремою країною. Ну от уяви. Є великий будинок і в ньому живе безліч людей. Хтось балакучий, хтось мовчазний, хтось бешкетник, а хтось слухняний. Словом, усі вони різні. А деякі з них хочуть окреме житло. Щоб посадити на вулиці квіти, які подобаються, щоб дивитися улюблені мультики, або слухати музику, яка до душі. Для цього їм треба покинути спільний будинок і змайструвати свій власний дім.

Так і Україна. Жила разом з іншими — з росією, білорусю, Грузією та іншими країнами. Але їй дуууже хотілося самій розв'язувати важливі питання.

Як ти вирішуєш сам, яку іграшку взяти на майданчик, чи яке взуття придбати, чи з ким у садочку гратися.

А якби Україна лишилася з іншими країнами, що було б?

Уяви, що ти прийшов у магазин разом із нашою сусідкою. Ти дуже хочеш морозиво, але гроші у вас на двох. Тому ти не можеш купити собі, що надумав. Треба радитися та домовлятися.

Так само й Україна. Поки вона не була незалежною не могла сама вирішувати, куди їй витратити гроші.

А зараз може?

Авжеж, зараз всі українці, а нас дуууже багато, можуть самі вирішувати з ким товаришувати, що купити, що дивитися і що читати.

Але ти знаєш, що зараз в Україні живе аж сорок три мільйони людей. І, авжеж, не всі знайомі одне одного. Згадай, як ми їздимо в тролейбусі. Ти ж не всіх знаєш. І що ж тоді робити, як домовитися — подумай?

А знаєш, що зробили українці. Вони вибрали одну людину, якій довіряють. Ця людина стала головною в країні. Ми називаємо її президент.

poltavska-khvilia_xcwi/Wu7FM7ZVR.jpeg
Президенти України

А ти знаєш як звуть нашого президента?

Я теж хочу буди президентом, можна?

Для цього є вибори. Наприклад, коли ми збираємося вечеряти і я говорю тобі — ти будеш кашу чи картоплю — ти обираєш.

Так само обирають і президента. Кожному українцю, якому є 18 років у спеціальних будівлях дають листочки на яких написані імена тих, хто хоче бути президентом.

І що робить президент?

Президент спілкується з президентами інших країн. Слідкує за тим, щоб ми були сильними і могли дати відсіч ворогам.

А що, раніше України не було?

Та ні. Україна була давно-давно. Просто незалежності в неї не було. Але люди, що жили в Полтаві, Києві, Львові, Чернігові, Донецьку та інших містах — дуже хотіли аби Україна стала самостійною.

За незалежність воювали козаки.

poltavska-khvilia_xcwi/T22DG7W4R.jpeg

Щоб говорити українською боролися письменники. Уяви, раніше, за те, що ти кажеш, що українець, носиш вишиванку чи розмовляєш українською могли до тюрми посадити, і з роботи звільнити.

Ого, і люди переставали українською розмовляти? Вони боялися?

Дехто боявся, дехто ні. Саме тому, що сміливих було більше ми живемо зараз в Україні. Ми незалежні. У нас є своя мова, на свята ми вдягаємо вишиванки. У нас є багато мультиків, гарних пісень. Ти кого з наших артистів знаєш?

poltavska-khvilia_xcwi/Mf5wW7ZVR.jpeg

А ще ж у нас є прапор. Він синьо-жовтий. Як небо і соняхи. А день народження прапору святкують 23 серпня. Цього дня українці у містах і селах, на балконах чи біля будинків — вивішують прапори. Цим вони показують, свою радість від того, що називаються українцями.

Тільки українці замість «Добрий день» можуть говорити «Слава Україні». Українець Василь Вірастюк найсильніша людина на всій планеті.

poltavska-khvilia_xcwi/PbnRG7ZVR.jpeg

Українську пісню «Ой у лузі червона калина» зараз співає весь світ.

Мамо, а що було б, якби Україна не стала незалежною, знаєш?

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар