Дітям про незалежність — спецпроєкт до Дня Незалежності

«Мамо, а що таке День Незалежності?» — запитав мене п’ятирічний син дорогою до садочка. І я задумалася. Як розповісти дитині про незалежність зрозумілою мовою, аби було ясно в п’ять, чотири чи шість років? Ви знаєте?

«Полтавська хвиля» спеціально до Дня Незалежності України представляє проєкт «Дітям про незалежність».

Розкажіть дітям нашу історію зрозуміло.

Мамо, а як це незалежність?

Спочатку Україна не була окремою країною. Ну от уяви. Є великий будинок і в ньому живе безліч людей. Хтось балакучий, хтось мовчазний, хтось бешкетник, а хтось слухняний. Словом, усі вони різні. А деякі з них хочуть окреме житло. Щоб посадити на вулиці квіти, які подобаються, щоб дивитися улюблені мультики, або слухати музику, яка до душі. Для цього їм треба покинути спільний будинок і змайструвати свій власний дім.

Так і Україна. Жила разом з іншими — з росією, білорусю, Грузією та іншими країнами. Але їй дуууже хотілося самій розв'язувати важливі питання.

Як ти вирішуєш сам, яку іграшку взяти на майданчик, чи яке взуття придбати, чи з ким у садочку гратися.

А якби Україна лишилася з іншими країнами, що було б?

Уяви, що ти прийшов у магазин разом із нашою сусідкою. Ти дуже хочеш морозиво, але гроші у вас на двох. Тому ти не можеш купити собі, що надумав. Треба радитися та домовлятися.

Так само й Україна. Поки вона не була незалежною не могла сама вирішувати, куди їй витратити гроші.

А зараз може?

Авжеж, зараз всі українці, а нас дуууже багато, можуть самі вирішувати з ким товаришувати, що купити, що дивитися і що читати.

Але ти знаєш, що зараз в Україні живе аж сорок три мільйони людей. І, авжеж, не всі знайомі одне одного. Згадай, як ми їздимо в тролейбусі. Ти ж не всіх знаєш. І що ж тоді робити, як домовитися — подумай?

А знаєш, що зробили українці. Вони вибрали одну людину, якій довіряють. Ця людина стала головною в країні. Ми називаємо її президент.

Президенти України

А ти знаєш як звуть нашого президента?

Я теж хочу буди президентом, можна?

Для цього є вибори. Наприклад, коли ми збираємося вечеряти і я говорю тобі — ти будеш кашу чи картоплю — ти обираєш.

Так само обирають і президента. Кожному українцю, якому є 18 років у спеціальних будівлях дають листочки на яких написані імена тих, хто хоче бути президентом.

І що робить президент?

Президент спілкується з президентами інших країн. Слідкує за тим, щоб ми були сильними і могли дати відсіч ворогам.

А що, раніше України не було?

Та ні. Україна була давно-давно. Просто незалежності в неї не було. Але люди, що жили в Полтаві, Києві, Львові, Чернігові, Донецьку та інших містах — дуже хотіли аби Україна стала самостійною.

За незалежність воювали козаки.

Щоб говорити українською боролися письменники. Уяви, раніше, за те, що ти кажеш, що українець, носиш вишиванку чи розмовляєш українською могли до тюрми посадити, і з роботи звільнити.

Ого, і люди переставали українською розмовляти? Вони боялися?

Дехто боявся, дехто ні. Саме тому, що сміливих було більше ми живемо зараз в Україні. Ми незалежні. У нас є своя мова, на свята ми вдягаємо вишиванки. У нас є багато мультиків, гарних пісень. Ти кого з наших артистів знаєш?

А ще ж у нас є прапор. Він синьо-жовтий. Як небо і соняхи. А день народження прапору святкують 23 серпня. Цього дня українці у містах і селах, на балконах чи біля будинків — вивішують прапори. Цим вони показують, свою радість від того, що називаються українцями.

Тільки українці замість «Добрий день» можуть говорити «Слава Україні». Українець Василь Вірастюк найсильніша людина на всій планеті.

Українську пісню «Ой у лузі червона калина» зараз співає весь світ.

Мамо, а що було б, якби Україна не стала незалежною, знаєш?

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Тексти"