Осінь – це як та пацієнтка в поліклініці, яка «тока спрасіть» і вийшла через півтори години. Спершу ти в доброму гуморі та з рівним настроєм, а потім починаєш поглядати на годинник, нервово дриґати ногою і продумувати тисячу та один спосіб завдання тяжких тілесних.
У вересні ти ще нічого, в настрої, вітамін D дисципліновано виробляється на сонечку та і кавуни роблять свою заспокійливу справу. У жовтні ще намагаєшся зішкрібати залишки позитиву, як баба в казці про «Колобка» борошно – збираєш гриби та фотографуєшся з листочками в парку. Але листопад… Голі дерева, холод, який заповзає під джинси та відвічні митарства: «Що одягти, якщо в осінньому вже холодно, а в зимовому ще спекотно?».
Яку я картинку намалювала, а? Аж у самої настрій пропав. Насправді багато людей помічають погіршення настрою і самопочуття саме в другій половині осені.
Існує навіть такий тип депресії – сезонний афективний розлад, коли протягом року людина почувається ментально здоровою, а в певний період року починає страждати.
Не поспішаємо гуглити та тулити до себе симптоми, тим паче, що осіння хандра має цілком об'єктивні причини. Це і зменшення тривалості світлового дня, і зниження кількості вітамінів у раціоні. Та і рецепторів, які відповідають за сприйняття холоду, в людському організмі в 11 разів більше, ніж тих, якими ми відчуваємо тепло. Тож не дивно, що пізня осінь у багатьох асоціюється з погіршенням настрою, сонливістю і бажанням їсти щось заборонене всіма дієтологами світу, герметично закутавшись у ковдру. Не забуваємо і про природні біоритми – природа бере курс на відпочинок і відновлення ресурсів.
Людина як істота біологічна прагне до зниження інтенсивності життя, але такий вже зараз час, що не у всіх є можливість це зробити. Та і звертати всі свої печальки на природу теж не варто, бо переважну більшість цілком можна подолати.
Для того, щоб ефект відчувся швидше важливо все робити системно. І осіннє відновлення теж.
Мені дуже подобається теорія, згідно з якою людина схожа на будинок. У кожного з нас є чотири сфери – фізична, когнітивна, емоційна та духовна. Кожна з них є стіною, на якій тримається потенціал людини. Якщо якась зі стін перекособочена, то до гармонії особистості як до Києва рачки.
Як же підтримувати їх цілісність, коли й так нічого робити не хочеться? Як? За допомогою нехитрих щоденних практик-п'ятихвилинок, почати виконувати які можна просто зараз.
Фізична сфера – це наше тіло. Наш організм може довгі роки працювати «в кредит», і відмовляти в найбільш непідходящі моменти. Ми скаржимося, що тіло нас підвело, хоча це ще питання, хто кого підвів. Тому і важливо займатися практиками, які його оздоровлюють.
Рух
У гнучкому, сильному, рухомому тілі немає застоїв, кров вільно рухається та несе поживні речовини до кожної клітинки. А потім забирає від них перероблену непотрібну бяку. Тому фізичні навантаження – це база здоров'я. В одній з минулих статей ми говорили про те, як зробити фізкультуру нормою життя. І прямо зараз можна відкласти телефон і зробити трихвилинну суглобову зарядку. А якщо зовсім спростити завдання, то згодиться і звичайна ходьба. Це абсолютно природне функціональне навантаження і якщо переконати себе розстелити килимок складно, то прогулятися в парку під парасолькою можна просто зараз.
Їжа
Тут про все, що потрапляє всередину нашого тіла. Доказові лікарі говорять про те, що значно оздоровити свій раціон можна, додавши більше овочів. Клітковина, яка там міститься швиденько наведе лад в КШТ, зробивши живіт здоровим, а шкіру сяючою.
Мені подобається ідея харчуватися по «Методу тарілки» – з нюансами можна ознайомитися на сайті МОЗ України. Це дуже легко, ти не ламаєш собі мозок, але при цьому не переїдаєш.
Також важливо пити достатню кількість води (норма теж індивідуальна). Зневоднений організм такий собі поціновувач осінніх пейзажів. Якщо не вдаватися в подробиці біохімічних реакцій, то скажу, що зайвий ковточок води допоможе зекономити кошти на зволожувальних, антицелюлітних та детоксикаційних засобах. Непогано, правда?
Сон
Банально, чи не так? Але якісний сон – це унікальний механізм фізичного і психічного самовідновлення. Без налагодженого нічного сну не бачити нам ні хорошого імунітету, ні гарного настрою з високою працездатністю, ні, як це не сумно – стрункості. Отака от печаль.
«Раніше я думала, що не можу і дня прожити без чогось солодкого і мучного. От тягнуло, правда. Донька ще погано спала, а я разом з нею. Вранці без кави із солодким прокинутися не могла. Щойно в малої налагодився сон і я сама стала висипатися – о диво! У мене майже зникла тяга до солодкого. На днях зрозуміла, що цілий день в роті не було ні цукринки. БО НЕ ХОЧЕТЬСЯ! Впевнена, що оте поїдання булок у мене і було через недосип», – Ольга, налагодила сон і позбулася целюліту.
Сучасна людина спить набаааагато гірше, ніж 100 років тому. Надлишок штучного світла у темний час доби провокує безсоння і поверхневий сон. А для якісних сновидінь треба не так уже і багато – варто лише лягати в той день що і прокинувся, організувати собі максимально можливу темряву та не засиджуватись зі смартфоном (або перевести його в режим жовтого світла). Ну і регулярність. «Відіспатися на вихідних» не допоможе повернути борги тілу.
Когнітивна сфера – як перемогти хандру силою думки.
Геть автоматизми
Щоденно ми робимо купу речей «на автоматі». Так мозок оптимізує наші ресурси. Круто, що ми володіємо таким механізмом і не маємо кожного ранку згадувати, як відкривається тюбик зубної пасти. Але чим більше таких автоматизмів, тим більше відчуття, що життя минає надто швидко. Згадайте себе в незнайомому місті – під вечір виникає відчуття, що день був довжиною з тиждень. Це через новизну, яка змушує мозок ворушитися. Для того, щоб покинути «день бабака» варто частіше вносити в життя щось незвичне.
«Моєму сину півроку, і в мене було таке відчуття, що я живу в одному і тому ж дні. Вирішила, що буду розважати себе як можу. Тепер щодня для прогулянки обираю новий маршрут і нову каву. Навіть дні так згадую: «Понеділок, це коли я пила бананове латте», – Тетяна, активна наповнювачка бюджетів полтавських кав'ярень.
Дієта для мозку
Кожного дня ми отримуємо більше інформації, ніж наші прапрабабці за рік. Більша її частина – геть непродуктивна, а часом навіть шкідлива. Моя приятелька колись була зачастила до мене із дзвінками-переповідками випусків соціальних проєктів. Вона щиро скаржилася на безталанних мам і співчувала знедоленим. Говорила, що часом не може заснути через враження. Коли я її запитала «Ти не можеш на це повпливати. Для чого тоді це дивитися?», – вона не змогла пояснити. У свій час я відмовилася від перегляду новин, коли зрозуміла, що вони дають мені ілюзію контролю над ситуацією. Насправді я отримувала лише головний біль.
Якщо є можливість обмежити споживання інформації, яка деморалізує, засмучує, погіршує якість життя, то це варто зробити швидше.
Муштрування думок
Кожен знає, що таке «думкомішалка». Ну це коли думки в голові рояться без твоєї участі, і здається, що зупинити їх не можливо. Насправді тут добре допомагають дихальні вправи. Найпростіша – концентрувати свої відчуття на кінчиках ніздрів. Відчувати, як на вдихові холодне повітря проникає в ніс, а на видихові тепле і відпрацьоване його покидає. Спершу може не виходити правильно дихати. Але якщо домовитися з собою попрактикувати хвилинку і поставити будильник, то внутрішній саботажник погодиться. З часом голова стає чистішою, а головний біль від напруги перестає навідуватися! А ще ця практика добре заспокоює перед сном.
Емоційна сфера – приємнощами по печальках.
Простір радості
Її суть в тому, щоб додати милих серцю елементів до побутового життя. Коли я засмутилася від того, що ремонт на кухні відтерміновується, я пішла і купила найгарнішу склянку для води. Тепер концентруюся на ній, а не на обридлих шпалерах. Аналогічно, можна повісити картину, накупити затишних подушок, квітучих рослин. А можна і навпаки, викинути щось і нарешті відчути себе вільно. Комусь буде достатньо увімкнути музику, а комусь – запалити свічки. А можна просто ПРИБРАТИ! Важливо експериментувати та знаходити рішення.
Розкіш людського спілкування
Ну тут все просто. Ніщо так не підіймає настрій, як психотерапевтичні зустрічі з подружкою за чаєм (чи з чим там у вас заведено). Навіть, якщо і через відеодзвінок. Чи просто дзвінок. Людям потрібні люди.
Хобі
Банально до котячого вереску. Але кожна вишивальниця знає, як сверблять руки, коли вдома чекає нова вишивка. Тут не до хандри! Біжиш і перечіпаєшся.
«Я не знала, що люблю пекти, аж доки дочка не оголосила про ярмарок домашньої випічки в школі. Я була невдоволена, але на кухню пішла. Наші кекси розкупили як гарячі пиріжки, а я вже рік ніяк не заспокоюсь, печу і печу, нові техніки пробую, інструменти скуповую», – Ольга, має хобі, від якого в захваті вся родина.
Духовна сфера. Практики для ментального здоров'я.
Хвилина усвідомленості
Хоча б раз на день, а краще кілька, під час виконання звичних дій варто зупинитися і запитати себе «Який в мене настрій? Чого я хочу?». Ця практика допоможе ближче познайомитися із собою, зрозуміти свої істинні потреби. Я колись вирішила користуватися нею кожного разу, коли відкривала холодильник в «поза кулінарний час». Словом, ну дууууже корисна практика! Можна ставити собі нагадування, доки це ще не стало звичкою.
Спілкування з природою
Природа діє на людину заспокійливо. Приятель, який поїхав підкорювати столицю був шокований потоком із міста у переддень вихідного. Йому пояснили, що люди вибираються на дачі, в села – до природи.
«Похмурий осінній вихідний, не хочеться нічого, навіть читати. До хати заходить чоловік зі словами: «"Пішли підіймати настрій". Не знаю, хто що подумав, а я вже бігла по ніж і пакет. Ми пішли по гриби! Через годину повернулися з пакетом грибів, а головне з бажанням жити, а не "давити диван"», – Валентина, любителька тихого полювання.
І найголовніше практика:
Віра
Сприймати можна у будь-якому контексті: психологічному, езотеричному, релігійному. Та і хіба є сенс класифікувати? Якщо людина живе і вірить в завтра, в себе, в те, що обов'язково настане весна, якою б нескінченною не задавалася б осінь – це заміняє собою тисячі психологічних практик.