Чай без цукру, "макарошки" без сосисок та пюре раз на тиждень - як зміниться шкільне харчування

Наприкінці березня Кабінет Міністрів ухвалив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти.

Тому що ж змінилося тепер для школярів?

Порції відповідно до віку

Відтепер у школах не має бути стандартних обідів - дітям подаватимуть порцію, відповідно віку. Оскільки завелика порція калорій призведе до надлишкової ваги, а замала загальмує розвиток дитини. Наприклад, каші чи страви з бобових учням 5-го класу і старшим дадуть на 30 г більше, ніж дітям початкової школи, хліба — на 20 г тощо. Порція млинців з м’яким сиром для дитини 6–10 років — 100 г, а для більш дорослих учнів — наполовину більша. Різними для різного віку будуть і норми м’яса та риби, вершкового масла та олії.

Орієнтуються на те, що обід дитини до 11 років повинен мати енергетичну цінність 630–735 ккал, дитини 11–14 років — вже 620–840 ккал, а старшокласників — 810–945 ккал.

Окрема норма картоплі

Дослідження показали, що українські школярі споивають забагато картоплі, що шкідливо для їхньої ваги. Відтепер у звітах про стан виконання натуральних норм харчування картоплю рахуватимуть окремо. Переважно цей овоч піде на приготування перших страв та на одну-дві окремі страви на тиждень.

Овочі будуть щодня

Щодня на порцію даватимуть по 100 г овочів. І швидше за все, будуть овочі не одного виду, а асорті. Проте це лише рекомендація. Квашена капуста та солоні огірки навіть узимку пропонуватимуть лише раз на тиждень.

Фрукти будуть щодня

Окрім овочів даватимуть і 100 грамів свіжих фруктів, і 25 грамів раз на тиждень сушених. На сніданок двічі на тиждень заплановані соки, але обов’язково без додавання цукру та підсолоджувачів. Загалом три чверті їжі дитини мають становити продукти рослинного походження.

Сосиски на сніданок — це минуле

Сосиски та ковбасу вилучили зі шкільного харчування через високий вміст солі. Птицю (курку чи індичку) даватимуть переважно на сніданок та ще один раз на тиждень на обід. Порції птиці та м’яса: 70 г для учнів до 10 років, 100 г — до 14 років, 120 г — для тих, кому понад 14 років. Тричі на тиждень видаватимуть і яйця

Двічі на тиждень даватимуть рибу.

Основний гарнір - каші

Каші — основний гарнір

І на сніданок, і на обід пропонують готувати злакові каші та макарони з вищим вмістом харчових волокон.

Напої не будуть підсолоджувати

Ще одна незвична для сучасних дітей заборона: напої більше не можна підсолоджувати. Двічі на тиждень діти питимуть чай без цукру чи його замінників, а ще двічі — какао з молоком.

Молочні продукти щодня на сніданок

За чинними донедавна нормами на учня було передбачено лише пів склянки молока чи 100 г кисломолочних продуктів на тиждень. За новими правилами щодня дитина має отримувати на сніданок молочні чи кисломолочні продукти, бажано з доданим вітаміном D: склянку молока 2,5–3,2% жирності, або 125 г йогурту 1,5–2% жирності чи кефіру 2,5–3,2% жирності. Напій можна замінити такими продуктами: 125 г кисломолочного сиру, або 70 г м’якого сиру, або 25 г сметани, або 15 г сиру твердого. І ще такі самі порції сиру чи сметани учні отримуватимуть тричі на тиждень на обід.

Окрім цього узаконили "шведський стіл".

Окрім стандартного шкільного харчування з одним набором страв, тепер задокументовано, що в їдальнях закладу освіти можуть пропонувати ще три форми:

  • комплексне меню: з вибором по дві-три страви на кожну позицію;
  • так зване дабл-меню: коли перша страва фіксована, а решту можна обирати з 2–3 варіантів. І якщо в комплексному меню йде, скажімо, "котлета рибна з картопляним пюре", у дабл-меню до котлети можуть запропонувати два-три різні гарніри;
  • і навіть "шведський стіл": тут є обов’язкова умова — страви учні беруть не самі, їх видає працівник їдальні. Врахували навіть таку хитрість: на початку лінії роздачі слід ставити найбільш корисні страви (салати, овочі, фрукти, каші). Адже люди схильні набирати спочатку більше їжі, ніж далі.

Ще одна новація — тепер дозволено кейтеринг, тобто замовлення доставки їжі у боксах. Це означає, що у школах взагалі може не бути харчоблоку.

Ще з рубрики: "Соціум"