Історія українського прапора — від Русі до сьогодні

День Державного Прапора України відзначається щорічно 23 серпня з 2004 року. Однак історія його прадавня. То коли ж вперше українці почали використовувати синьо-жовтий стяг та що він означає?

poltavska-khvilia_xcwi/C1UcfSZVg.jpeg

Ще до хрещення Русі жовто-блакитні барви символізували Київську Державу. Майже всі герби міст Київщини й України обрамлялися жовто-блакитними кольорами.

З XVIII століття полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорозького виробляли з блакитного полотнища, на якому жовтою фарбою наносили хрест, зорі, зброю, постаті святих.

poltavska-khvilia_xcwi/76PN-IW4g.png

Утвердження синьо-жовтого поєднання як українських національних кольорів відбулося під час європейської «весни народів».

Уперше такий прапор замайорів у червні 1848 року на міській ратуші Львова. Відтоді полотнища в національних кольорах використовували під час Шевченківських та інших свят на Галичині, Буковині та Закарпатті.

На Наддніпрянщині це стало можливим після революції 1905–1907 років. З падінням царату ті барви були вже загальновизнаною українською символікою.

25 березня 1917 року під синьо-жовтими прапорами відбулася 25-тисячна маніфестація солдатів-українців і студентської молоді в Петрограді (Санкт-Петербурзі), а 29 березня в Києві під час Свята свободи українські солдати йшли окремою колоною під національними прапорами.

poltavska-khvilia_xcwi/ELYSbSW4g.jpeg
Українські прапори в Києві 1917 року

31 березня учасники Українських зборів у Чернігові встановили український прапор і виконали «Ще не вмерла Україна».

1 квітня в Києві з ініціативи Центральної Ради відбулася понад 100-тисячна маніфестація, на якій тисячі солдатів-українців Київського гарнізону несли синьо-жовті знамена з написами: «Вільна Україна», «Вічна пам’ять борцям за волю», «Війна до перемоги».

У Харкові, Полтаві, Катеринославі та інших містах України та за її межами відбулися подібні акції під синьо-жовтими прапорами.

Влітку 1917-го під цим прапором вирушав на фронт перший український підрозділ – полк імені гетьмана Богдана Хмельницького. Тоді ж частина кораблів Чорноморського флоту підняла українські прапори. Вперше – на есмінці «Завидний» з ініціативи керівника української ради корабля Івана Прокоповича.

Офіційно стяг затвердили 27 січня 1918 року в Тимчасовому законі про флот УНР. 29 квітня на есмінцях і лінкорах, що базувалися у Севастополі, підняли українські прапори. Флагманський корабель «Георгій Побідоносець» подав сигнал про підняття стяга над українським Чорноморським флотом.

13 листопада 1918 року Українська Національна Рада у Львові проголосила державним прапором Західноукраїнської Народної Республіки синьо-жовтий стяг. За УНР Директорії також використовувався прапор у синьо-жовтих барвах.

poltavska-khvilia_xcwi/4DVifSW4g.jpeg
Фото - Українська правда. Присяга членів Директорії, серпень 1919 р., Кам'янець-Подільський

Окупувавши Україну, більшовики карали за синьо-жовтий.

poltavska-khvilia_xcwi/bm6laSZVR.png
Прапор совєцької України

Українська військова організація та її наступниця Організація українських націоналістів також використовували національний прапор. Скажімо, в листопаді 1928 року українські активісти вивісили його із написом «УВО» до 10-річчя Листопадового чину у Львові над собором святого Юра.

На початку 1930-х років з’явився гімн ОУН зі словами: «Під синьо-жовтим прапором свободи з’єднаєм весь великий нарід свій». У квітні 1941-го Другий великий збір ОУН (б) визнав синьо-жовтий прапор національним державним українським прапором.

У другій половині ХХ століття синьо-жовтий пройшов шлях народного визнання та юридичного оформлення. Були поодинокі спроби піднести український прапор.

У 1950-1980-х рр. КДБ регулярно повідомляв про вивішування стягу в населених пунктах України.

Найбільш знаменитий випадок стався 1 травня 1966 року. Уродженець Одеси, майстер-сантехнік Георгій Москаленко, та уродженець Київщини, слюсар-зварювальник Віктор Кукса, замість скинутого і порваного червоного прапора, підняли синьо-жовтий стяг над будівлею Київського інституту народного господарства.

Через 9 місяців КДБ знайшов сміливців. Вони отримали відповідно 3 та 2 роки таборів суворого режиму.

poltavska-khvilia_xcwi/k2ZQ-IZVg.jpeg
Фото - Український тиждень
poltavska-khvilia_xcwi/FPKw-IZVR.jpeg
Фото - Український тиждень

22 січня 1973-го в Чорткові на Тернопільщині Володимир Мармус із вісьмома товаришами вивісив 4 національні прапори.

26 квітня 1989-го у Львові під українським прапором відбувся мітинг пам’яті жертв Чорнобильської трагедії, а 22 травня того ж року – Шевченківське свято в Києві. 23 березня 1990 року він з’явився над Тернопільською міськрадою; 3 квітня – над Львівською ратушею; 24 липня – урочисто піднятий над Київською міською радою.

poltavska-khvilia_xcwi/bpeybSZVg.png
Краматорськ, літо 1990 р. фото з книги В. Білецького «Історія Донецької Крайової організації Народного Руху України (1989–1991 рр.)»

4 вересня 1991 року національний синьо-жовтий прапор замайорів над Верховною Радою України.

28 січня 1992 року Державний Прапор України затверджений Верховною Радою України. Це стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, зі співвідношенням ширини до довжини 2:3. Державний Прапор як символ нашої країни є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення.

poltavska-khvilia_xcwi/aM2tBSWVg.jpeg

Любіть своє, українське! З Днем Державного Прапора!

Над матеріалами працювали співробітниці Українського інституту національної пам’яті Олена Охрімчук та Ганна Байкєніч

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Новини регіону"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар