«Зустрінемось біля "Котлярика"». Пожежа. Два роки потому

9 грудня 2020 року чи не кожен полтавець обговорював одне — пожежу в Будинку дворянського зібрання, більше відомого в народі як "Котлярик". Минуло два роки. «Полтавська хвиля» пригадала, як це було.

Тепер

На зупинці стоїть паркан, аби уламки з будівлі колишнього кінотеатру імені Котляревського не впали нікому на голову. Автобуси та маршрутки зупиняються попід огорожею. Люди прямо на дорозі чекають свого транспорту.

poltavska-khvilia_xcwi/5Bthkx27g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

А в туманну погоду будівлю можна здавати в оренду кіношникам навіть без додаткового монтажу вийде хороша картинка для трилеру чи фільму жахів.

poltavska-khvilia_xcwi/T34Tzx27g.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Зараз у будівлі розчистили завали, вивезли сміття та планують протиаварійні роботи.

poltavska-khvilia_xcwi/oS3okbhnR.jpeg
Фото Станіслава Пантелея

Тоді

9 грудня 2020 року у "Котлярику" близько 04.20 почалася пожежа.

poltavska-khvilia_xcwi/XXIbzx2ng.jpeg
Фото Ярослави Фоніної

Через гасіння вогню, рух у центрі міста перекрили. Маршрутки їхали в об'їзд, а тролейбуси стояли. Кожен, хто рухався у бік Корпусного парку міг бачити клубок диму, що висів над містом.

poltavska-khvilia_xcwi/27Lxkxh7R.jpeg
Фото Ярослави Фоніної

Спочатку загорівся ресторан «Тераса», потім нічний клуб «Версаль» та караоке. Внаслідок пожежі загинула одна людина.

poltavska-khvilia_xcwi/nsjbkb27g.jpeg
Фото Ярослави Фоніної

Вогонь загасили о 13:06. Над цим працювали 50 людей та 14 одиниць техніки.

poltavska-khvilia_xcwi/5Hd-zx2ng.jpeg
Фото Ярослави Фоніної

Тоді, чи не вся активна спільнота міста відреагувала на події. Так, депутатка Марина Бардіна написала:

«Наше місто сьогодні охопила жахлива новина горить кінотеатр Котляревського, пам’ятка архітектури національного значення, центр міста, частина архітектурного ансамблю Круглої площі. Під час пожежі загинула людина. Будівля знаходилася в оренді та використовувалася під клуб і заклад харчування. Як повідомляють ЗМІ, звідти і почався вогонь. 31 липня 2019 року набрало сили рішення суду про виселення орендаря, але станом на сьогодні орендар незаконно продовжував користуватись будівлею».

Колись

Будинок Полтавського дворянського зібрання – пам’ятка історії та архітектури. ЇЇ спорудили у 1810-11 роках, дотепер вона є будівлею «національного значення».

poltavska-khvilia_xcwi/-L27Vbh7g.jpeg

У подальші роки це був громадський і культурний центр міста. Тут проходили концерти, важливі зустрічі, а у тридцятих роках XIX століття працювала перша у Полтаві громадська бібліотека.

У роки Другої світової війни 1941-43 роках німці зруйнували Полтаву десь на 70%, Будинок дворянського зібрання спалили. Але вже у 1945-1947 полтавці одним з перших в місті відбудували його для кінотеатру імені Івана Котляревського ("Котлярик").

poltavska-khvilia_xcwi/W7jnVbh7R.jpeg

За роки незалежності України "Котлярик" був перепрофільований, там було величезне казино, інші установи.  Масові протести полтавців викликало зведення прибудови, але її таки було зведено. І, на думку архітекторів, цю пам'ятку історії та архітектури протягом кількох років було фактично зруйновано.

Післямова

На час пожежі, більшість об’єктів, розташованих в історичній будівлі, належали до діяльності ТОВ «Старнайт», власниками якої є однопартійці Олександра Мамая та Євгена Диканя депутати Олександр Калуцький та Сергій Гонтовий від партії "За майбутнє". Цікаво й те, що договір у компанії закінчився ще у 2018 року, а, отже, наступні два роки власники незаконно розміщували свої заклади у будівлі та прибудованих територіях. Зважаючи на це, у травні 2021-го, господарський суд постановив стягнути зі «Старнайту» 2,3 млн грн за те, що компанія продовжила використовувати приміщення після закінчення оренди.

Проте кошти так і не виплатили. Про це виданню «Полтавщина» повідомила начальниця Управління майном комунальної власності міста Наталія Курнакова. При цьому, за її словами, виконавча служба має стягнути зі «Старнайту» 2,4 млн грн.

Кошти не виплатили, натомість у ще одній історичній будівлі почали монтувати літні майданчики й прибудови. Так, на території Полтавського кооперативного коледжу з'являються заклади харчування.

Журналісти у своїх матеріалах приписують цю діяльність Олександру Калуцькому, однак останній стверджує, що цей бізнес належить його друзям.

Тож допоки у нас, в Полтаві, ще не вдається дієво перешкоджати незаконному будівництву, полтавцям лишається молитися, аби історичні пам'ятки не повторили історію екскінотеатру ім. Котляревського. А останній повернув собі колишнє обличчя.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Новини регіону"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар