Оберіг від нечистої сили: які писанки малюють цьогоріч

Раніше яйця розмальовували не лише на Великдень. Писанки супроводжували наших предків впродовж весняного циклу: від Стрітення до Трійці. До речі, у давнину їх малювали на сирому яйці, сповненому життя і сили. Як змінилося це мистецтво з тих часів, про символізм традиційних орнаментів і поради для тих, хто хоче зробити першу писанку — у матеріалі «Полтавської хвилі».

poltavska-khvilia_xcwi/wCMj-nwnR.jpeg

Народне прислів'я говорить: доки люди будуть писанки писати, поки буде світ існувати

За радянських часів писанкарство пережило занепад, розпис яєць заборонявся і переслідувався. Але завдяки майстрам сьогодення ця традиція зберігається і буде існувати століттями. 20-річна Аліна Лесична у перервах між дистанційним навчанням і читанням новин розписує яйця. Дівчина присвятила цьому мистецтву половину свого життя.

poltavska-khvilia_xcwi/EDW6anw7R.jpeg
Аліна Лесична
«Писанка привабила мене своєю витонченістю і загадковістю. Тільки уявіть, створити елемент декору з яєчної шкарлупи, воску і барвників. Іноді мене запитують: “Чому ти працюєш на шкарлупі яйця, це ж так тонко, один невірний рух і робота нанівець?”. Але навіщо малювати на дерев'яному яйці, якщо краса в тому, щоб працювати з крихким матеріалом», — каже майстриня.

Вона розповідає, що великодні яйця існують декількох типів:

  • Крашанка, яку всі знають: варене яйце, пофарбоване в один колір
  • Крапанка — це коли яйце фарбують в один колір, а потім наносять різнобарвні крапки
  • Дряпанка — кольорове яйце, на якому гострим предметом видряпують візерунок
  • Традиційна писанка
  • Витравлена писанка: на біле яйце наносять восковий орнамент і занурюють його в оцет, у результаті чого кислота роз'їдає шкарлупу, утворюючи рельєфний малюнок
poltavska-khvilia_xcwi/-iFkBnQ7g.jpeg
Витравлені писанки Аліни Лесичної

Кожен візерунок на писанці має сакральне значення, розповідає Аліна. Зірка або ружа — знак здоров'я і кохання. Раніше для того, аби зізнатися у своїх почуттях, дарували яйце з таким візерунком.

poltavska-khvilia_xcwi/yft2f7w7R.jpeg
Традиційна писанка Львівщини з зірками у виконанні Аліни

«Грабельки» додавали в орнамент, щоб викликати дощ і вберегти врожай від засухи. «Безкінечник» — також символ води. Завитки означають зародження життя, а «сосонки» — вічну молодість. Візерунок, схожий на драбинку, символізує ріст, удосконалення і досягнення мети. Яйця з квітковими малюнками дарували незаміжнім дівчатам, які хотіли вийти заміж і мати дітей.

Популярний також метод розпису «сорококлинка», коли яйце геометрично розділяють на багато трикутників, зазвичай їх 48 або й більше. У кожному трикутнику малюють різні символи. Є повір'я, що розмальовуючи таку писанку треба загадати 40 бажань і вони здійсняться.

poltavska-khvilia_xcwi/yIrYf7wnR.jpeg
Писанки «сорококлинки»

Та є один традиційний орнамент, особливо актуальний цьогоріч — «Циганські дороги». Це суцільна лінія, яка огорнувши яйце, повертається до свого початку. Існує легенда, що зло, потрапляючи на циганські дороги, блукає тими шляхами й не може повернутися до людини. Тому такі писанки виконують роль оберегу від нечистої сили.

«Щоб по наших дорогах не блукали ті, кого не запрошували», — каже майстриня.
poltavska-khvilia_xcwi/iFh_fnw7R.jpeg
«Циганські дороги»

Аліна розповідає, що для писанок можна використовувати будь-які пташині яйця. У Сполучених Штатах, наприклад, розмальовують яйця страуса ему, які мають темно-синій колір. Сама ж майстриня пробувала розписувати перепелині яйця.

poltavska-khvilia_xcwi/kZjrB7wng.jpeg
Писанка з перепелиного яйця

Майстриня сформувала поради для тих, хто хоче створити свою першу писанку:

1. Обирайте яйця зі щільною шкаралупою, без дефектів й тріщин. Для початку необхідно видути яйце: зробити отвори з двох сторін, за допомогою повітря виштовхнути вміст, промити шкарлупу водою і дати їй висохнути. Така заготовка називається видутка.

2. Бажаний візерунок можна нанести спочатку олівцем. Далі слід працювати писачком — це спеціальний інструмент для розпису. Його можна зробити вручну або розтоплювати віск окремо і працювати гострим предметом.

3. Для розпису обирайте саме віск, а не парафін (він погано тримається на шкарлупі). Будьте уважними, бо лінії, які ви нанесете, стерти неможливо.

4. Після фарбування яйця, зніміть віск, розтоплюючи його над свічкою і стираючи серветкою.

5. Не намагайтеся відразу відтворити якісь складні й деталізовані узори. Оберіть простеньку писанку, але вона у вас обов‘язково вийде.

Залежно від орнаменту і кількості кольорів, виготовлення однієї писанки займає від півтори години до чотирьох.

poltavska-khvilia_xcwi/aO_SLnwnR.jpeg
Етапи ствоення писанки

Наостанок Аліна говорить, що мріє популяризувати писанкарство в Україні та за її межами, щоб увесь світ побачив нашу культуру і талановитих людей.

Від «Полтавської хвилі» хотілося б додати, що ворог може нищити наші міста і села, убивати, катувати й залякувати. Та поки живуть наші традиції, житиме українська душа і нація.

poltavska-khvilia_xcwi/4V64Lnwng.jpeg
Яйця з патріотичними узорами

Раніше «Полтавська хвиля» розповідала, які паски пекли на Полтавщині та як готувалися до свята люди, що жили на нашій історичній землі.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Соціум"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар