Заочні штрафи для ухилянтів: вигадка чи нова реальність?

17 травня Президент Володимир Зеленський підписав закон 3696-ІХ, який збільшує штрафи за порушення мобілізаційного законодавства. В ЗМІ й сумнівних телеграм-каналах він ознаменувався голосним заголовком «Ухилянтів заочно штрафуватимуть». Чи відповідає це дійсності і як тепер громадян будуть притягати до відповідальності за порушення порядку мобілізації? Нумо розбиратися.

poltavska-khvilia_xcwi/h04klnPIR.jpeg

«Полтавська хвиля» починає цикл блогів, які для нас готує помічниця адвоката, спеціалістка у сфері адміністративного права Ксенія Надтока.

Почнімо з того, що існує дві статті Кодексу України про адміністративні правопорушення, за якими в такому випадку особу можна буде притягти: 210 та 210-1. Як раніше штрафували за цими статтями?

  • Спершу юрист ТЦК складав на людину протокол про адмінпорушення. Протокол не дорівнює штраф, ним лише фіксують порушення.
  • Протокол мали складати з вашою участю.
  • Далі цей протокол розглядав керівник ТЦК і виносив постанову про притягнення до адмінвідповідальності. Простіше кажучи — накладав на вас штраф.

Якщо ви вважаєте постанову незаконною, можете звернутись до суду для її скасування.

Що передбачає новий закон?

Мали справу зі штрафами про порушення ПДР, які виписують поліціянти на місці? Тепер штрафи по статтях 210 та 201-1 будуть накладати таким же способом. Робити це звісно, будуть не поліціянти, але схема та ж.

Тобто, уповноважені особи (у цьому випадку керівники ТЦК) матимуть право розглядати справи (замість суду) та виносити рішення. У випадку з поліцією це було зроблено, щоб зняти навантаження по розгляду дрібних справ з судів. Чи є це доцільним в цьому випадку — питання.

Але це не означає, що на вас будуть накладені штрафи без вашого відома. Адже навіть такий «спрощений порядок» передбачає, що правопорушник має права.

Перед тим, як винести постанову, керівник ТЦК має розглянути справу у вашій присутності й з'ясувати:

  • чи було вчинено адмінправопорушення;
  • чи винні ви в його вчиненні;
  • чи підлягаєте ви адмінвідповідальності
  • а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Крім того, не забуваймо, що правопорушник має цілий перелік прав під час розгляду справи: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження, оскаржити постанову по справі.

Перевіряйте кореспонденцію

Важливе положення міститься в ст. 268 КУпАП: справу про адмінправопорушення розглядають в присутності людини, яку притягають до відповідальності. Без вас справу можуть розглянути лише якщо вас завчасно попередили про місце і час цього розгляду, а ви не виявили бажання його перенести.

Майже таку ж норму і помістили в новоприйнятий закон. Тобто відразу виписати штраф на вас можуть лише якщо попередньо вас повідомили, що він буде виноситись, а ви жодним чином на це не відреагували.

Вас мають письмово повідомити про розгляд справи, цей лист ви маєте отримати та все одно не прийти. В такому випадку (якщо в ТЦК будуть документи, що підтверджують отримання вами виклику) постанову зможуть винести без вас.

Якщо постанову винесли без вас, вам мають надіслати її копію протягом трьох днів.

Якщо ж ви вчасно отримаєте цю копію, у вас буде 10 днів з дня її винесення, аби оскаржити її в суді (якщо на те є підстави). Своєчасне виявлення копії постанови також убезпечить вас від направлення штрафу у виконавчу службу, яка зможе подвоїти штраф, накласти арешт на майно та рахунки.

Аби уникнути таких ситуацій, регулярно перевіряйте кореспонденцію не лише за адресою проживання, але і реєстрації. Тобто не завжди потрібно поспішати платити штраф, бо іноді люди самі не знають порушили вони чи ні, законно на них наклали штраф чи ні.

Закон почне діяти наступного дня після його оприлюднення. Це має статися найближчим часом.


Отож перестаньте сліпо вірити каналам, які вживають формулювання «заочні штрафи», навіть не розʼяснюючи його значення.

Ксенія Надтока

Ще з рубрики: "Користь"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар