15 книг з історії, які варто прочитати, щоб краще розуміти Україну

Нині інтерес суспільства до історії значно посилився. Це пов’язано із бажанням людей розуміти ті події, які формували нашу країну та впливали на життя в ній.

Чи не кожне покоління вчило шкільну історію з підручників, які постійно переписувалися. Та й, будьмо відвертими, навряд чи, коли ми були підлітками чи старшокласниками уміли правильно розставляти акценти та аналізувати різні важливі суспільно-політичні ситуації.

Отож, «Полтавська хвиля» пропонує вам познайомитися із найбільш популярними книгами з історії України, які точно не залишать вас байдужими.

poltavska-khvilia_xcwi/B_l4L1T4R.jpeg

Олександр Палій «Короткий курс історії України»

poltavska-khvilia_xcwi/wuG1gnT4g.jpeg

Чому варто почитати. Бо це своєрідний підручник з історії України, що розповість про перемоги та поразки, ворогів та героїв, стійкість духу народу та спроби його підкорити.

Завдяки книзі можна дізнатися:

  • які племена жили на сучасній території України;
  • хто заснував Київ;
  • про період правління українського козацтва;
  • ким був Тарас Шевченко для історії України;
  • з якими проблемами зіткнулася Україна після розвалу Радянського Союзу та багато іншого.

Хто автор. Олександр Палій — український експерт-політолог, політичний консультант.

Скільки коштує. 320 грн

Ярослав Грицак «Подолати Минуле»

poltavska-khvilia_xcwi/aR01R7T4R.jpeg

Чому варто почитати. Бо у книжці пропонують поєднати глобальне та локальне, аби знайти вихід із сучасної кризи. Автор зазначає, що Україна утворилася внаслідок глобалізації та модернізації, разом із найтемнішими їх сторонами, пов'язаними з масовим насильством. Однак минуле — це не тюрма. Воно завжди залишає місце для вибору. Видання звертається до минулого, аби краще зрозуміти, де зараз є Україна і світ та куди вони могли б рухатися далі.

Хто автор. Ярослав Грицак — історик і публічний інтелектуал, професор Українського Католицького Університету. Редактор журналу «Україна модерна», член редакцій журналів Slavic Review, Ab Imperio. Колумніст журналу «Новое время».

Скільки коштує. 660 грн

Володимир В’ятрович «Нотатки з кухні переписування історії»

poltavska-khvilia_xcwi/r3CJgnT4g.jpeg

Чому варто почитати. Бо у ній автор зібрав низку власних публікацій — від початку 2000-х до нашого часу — та доповнив їх сучасним наративом. Це статті, колонки, інтерв’ю, у яких ідеться про національну самосвідомість, Голодомор, визвольну боротьбу й «людей волі», Помаранчеву революцію і Євромайдан, матеріали під грифом «цілком таємно», які одного дня стали «цілком нетаємними».

Хто автор. Володимир В’ятрович — історик, дослідник визвольного руху, громадський діяч. У 2014–2019 роках — голова Українського інституту національної пам’яті. Лауреат премії імені Василя Стуса, автор низки книжок, зокрема серії «Історія з грифом “Секретно”».

Скільки коштує. 350 грн

Сергій Плохій «Брама Європи»

poltavska-khvilia_xcwi/oevxgno4g.jpeg

Чому варто почитати. Це видання допоможе краще зрозуміти події минулого, а через них – і наше сьогодення. Автор фокусує увагу на українцях як найбільшій демографічній групі, а згодом – головній силі, що стояла за створенням сучасної нації.

Можна дізнатися, як наші предки «призвали варягів на царювання», як наша країна боролася за право бути незалежною, пройшла крізь часи кріпацтва, комуністичного терору й Голодомору, Другої світової війни та врешті-решт отримала незалежність.

Хто автор. Сергій Плохій — україно-американський історик і письменник, що спеціалізується на вивченні історії України, Східної Європи і холодної війни. На даний момент професор Гарвардського університету.

Скільки коштує. 310 грн

«Історія України від Діда Свирида»

poltavska-khvilia_xcwi/zH-bR7oVR.jpeg

Чому варто почитати. Написана зрозумілою мовою. Особливістю авторського жанру є "оживлення" історичних героїв в форматі діалогів та залучення читачів до аналізу історичних подій.

Хто автор. Знаменитий український блогер Дід Свирид, як виявилося, цікавиться не тільки політикою. У 2015 році на його сторінці в Facebook стали публікуватися пости, присвячені українській історії. Вони так сподобалися відвідувачам сайту, що через рік, зібравши напрацьований матеріал воєдино, автор випустив першу частину книги «Історія України від Діда Свирида», що відразу стала надзвичайно популярною в українського читача. Слідом вийшов другий том, що не поступався першому в популярності.

Скільки коштує. 350 грн

Художні книги про історії України

Андрій Кокотюха «Червоний»

poltavska-khvilia_xcwi/yGVag7T4g.jpeg

Про що книга. Їм закидають масові вбивства вчителів. Бандерівцям місце в ГУЛАГу, де вони... можуть бути корисними. Замість скніти в таборах, ватажок повстанців Данило Червоний наводить там лад! І нехай він планує втечу, йому єдиному до снаги приборкати ув’язнених злодіїв. Як це було, розкажуть три свідки: міліціонер, чекіст і ворог народу.

Хто автор. Андрій Кокотюха — відомий український письменник і сценарист. Пише романи, детективи, дитячі історії. Багаторазовий лауреат низки літературних премій, зокрема: «Коронація слова» в номінації «роман», «кіносценарій» та спеціальна відзнака «вибір видавців».

Скільки коштує. 170 грн

Василь Шкляр «Чорний ворон»

poltavska-khvilia_xcwi/37T-gno4g.jpeg

Про що книга. Їх називали бандитами, розбійниками, головорізами й навіть у прокльонах-анафемах забороняли згадувати їхні імена. Щоб убити у пам'яті упокореної маси ту ідею, за яку повстанці жертвували свої молоді життя. Авжеж, вони стріляли, вішали, палили, нищили — але кого? На їхньому бойовому чорному прапорі напис: «Воля України або смерть». Вони не вийшли з лісу навіть тоді, коли навкруги запанувала чужа влада і вже не було надії на визволення. Вони — залишенці — обрали собі смерть.

Хто автор. Василь Шкляр — український письменник. Один з найбільш читаних і відомих сучасних українських письменників. Лауреат Шевченківської премії 2011 року.

Скільки коштує. 200 грн

Богдан Лепкий «Мазепа»

poltavska-khvilia_xcwi/l9_-g7oVg.jpeg

Про що книга. На сторінках роману читачі зустрінуться з відомими історичними персонажами — гетьманом України Іваном Степановичем Мазепою, генеральним писарем Пилипом Орликом, небожем гетьмана Войнаровським, полковником Чечелем та багатьма іншими. Читач, дещо знайомий з історією, шукатиме у творі розповідь про палке кохання Мотрі Кочубеївни та Івана Мазепи, і він знайде її — сувору й просту, як саме життя.

Хто автор. Богдан Лепкий — письменник, критик, педагог, літературознавець, критик, художник, громадський діяч.

Скільки коштує. 310 грн

Іван Багряний «Сад Гетсиманський»

poltavska-khvilia_xcwi/HHZBg7TVR.jpeg

Про що книга. Це один з перших творів, в якому вражаюче правдиво зображено всю страшну сутність радянського режиму у роки масових репресій. За кожною сторінкою роману — біль і страждання, відчай і надії тих, кого зім'яла безжальна сталінська машина смерті. Багряний описав те, що сам пережив і про що не можна було мовчати.

Хто автор. Іван Багряний, який займає почесне місце у списку українських авторів, що жили в часи репресій в Радянському Союзі і нехтували заборонами. Вільнодумець, сміливий, упертий письменник, якого не зупиняли переслідування, заслання, пагони і укривання від радянської влади в інших країнах. В

Скільки коштує. 300 грн

Юрій Горліс-Горський «Холодний Яр»

poltavska-khvilia_xcwi/Fi5fR7TVR.jpeg

Про що книга. Це спогади поручника армії УНР, осавула 1 куреня полку гайдамаків Холодного Яру про далекі, 1919–1921 рр. Щира правдива розповідь талановитого оповідача занурює нас у буремні роки становлення незалежності Української державності. Перейнятий наступними поколіннями дещо змінений заклик Холодноярської республіки «Слава Україні!» – «Героям слава!» актуальний і сьогодні.

Хто автор. Юрій Горліс-Горський український військовий і громадський діяч, старшина Армії УНР, розвідник, письменник, борець за волю України.

Скільки коштує. 400 грн

Історія для дітей

«Книга-мандрівка Україною»

poltavska-khvilia_xcwi/i-BBg7T4R.jpeg

Чому варто почитати. Бо це 1200 непересічних фактів про Україну та українців. Тут знайдете не лише найдивовижніше, але й найважливіше, що варто знати про Україну: унікальні місця, де слід побувати, культурні здобутки, видатних особистостей та поворотні моменти, що вплинули на хід історії та життя кожного українця. Ця книга створена з відкриттів, з нею ви зможете поглянути на Україну по-новому. Це видання — не лише для дорослих, але й для родинного читання з дітьми, для українців і всіх, хто хоче дізнатися більше про нашу країну.

Скільки коштує. 600 грн

«Мальована історія незалежності України»

poltavska-khvilia_xcwi/m0gLg7T4R.jpeg

Чому варто почитати. Бо це короткий і зрозумілий виклад подій минулого разом із мальованими історіями, який дозволить читачам легко зорієнтуватися у такому складному питанні, як походження Української держави та боротьба за її встановлення, а пантеон героїв дасть приклад для наслідування.

Скільки коштує. 320 грн

«Україна від первісних часів до сьогодні»

poltavska-khvilia_xcwi/N8OYRno4g.jpeg

Чому варто почитати. «Україна. Від первісних часів до сьогодення» відправить допитливих українців у подорож минулим їхньої країни. Книжка розкаже про перших людей на українських землях, про поселення давніх слов’ян, про князів, козаків… і так аж до президентів. У цій мандрівці читачі дізнаються про знакові місця, культурну спадщину та досягнення українців у різних галузях. Кожен факт підкріплюють ілюстрації, що оживлюють події і полегшують сприймання інформації.

Скільки коштує. 380 грн

«Історії про життя 50 українців та українок»

poltavska-khvilia_xcwi/yDaLg7TVR.jpeg

Чому варто почитати. Ця книжка познайомить читачів із видатними українцями: чоловіками та жінками, які зробили вагомий внесок у розвиток нашої держави, науки та мистецтва. Історія кожного з них цікава й унікальна: чиясь надихає, чиясь змушує замислитися, чиясь відверто засмучує. Це книжка, з якої можна почати знайомство з українськими постатями, але на якій точно не слід зупинятися, адже поза нею лишилися сотні імен.

Скільки коштує. 310 грн

«Крута історія України від динозаврів до сьогодні»

poltavska-khvilia_xcwi/rXlYR7o4R.jpeg

Чому варто почитати. За допомогою книги можна дізнатися які динозаври жили на наших землях, хто боровся за незалежність, яку маємо зараз, чому українці саме такі. Виявляється, історія може бути цікавою та вкрай важливою, навіть, якщо це було ще за динозаврів.

Скільки коштує. 400 грн

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар