Полтава 2021 — підсумки. Голосування за найгучніші події, новини та особистості року

Кінець календарного року привід озирнутись назад і підвести риску — підбити умовні підсумки, відзначити найкращі події, оцінити погані, аби в майбутньому не повторювати помилок.

"Полтавська хвиля" згадала публікації, які отримали найбільший резонанс серед вас — наших читачів, та розбили їх на шість номінацій. Хто переможе в кожній номінації — обирати вам шляхом голосування. А ми пропонуємо разом пригадати, чим для Полтави та області відзначився рік, що минає.

Тож пропонуємо вам обрати людину, яка викликає у вас тільки теплі та щирі емоції, визначити, які зі змін 2021 року були найбільш значущими для Полтави, а також людей та місця, які на вашу думку ганьблять Полтаву. Готові знову пережити весь цей рік? Тоді поїхали.

Перемоги року


Олімпійська бронза — Людмила Лузан

Каноїстка Людмила Лузан — принесла Україні бронзову медаль на Олімпійських іграх

Цьогоріч спортсмени з Полтавської області брали участь в Олімпійських іграх у Токіо. Так, завдяки своїм зусиллям і наполегливій роботі бронзову медаль завоювала каноїстка Людмила Лузан. А уже 11 листопада пані Людмила потрапила у новий список «Forbes Україна» «30 до 30», до якого увійшли 30 українців, які досягли успіху до 30 років.

Боксер року — Олександр Хижняк

Олександр Хижняк виборов для України срібну медаль

Цьогоріч полтавець став кращим боксером року в Україні. Влітку Хижняк привіз з Олімпіади срібну медаль. «Полтавський танк» під час бою з бразильцем пішов вперед, пробиваючи потужними ударами і уже в третьому раунді здобув перемогу.

Олександр Хижняк після Олімпійських ігор встиг одружитися та відкрити спортивний зал боксу в Диканьці.

До речі, батька боксера визнали кращим тренером року.

ФК «ВОРСКЛА»

Полтавська команда завершує рік на 5-му місці у турнірній лізі УПЛ

Наша команда цьогоріч увійшла до 300 найкращих футбольних клубів світу. А воротар був визнаний рекордсменом чемпіонату України з футболу. Нагадуємо, 4 грудня під час гри «Ворскли» проти команди «Рух» (Львів) голкіпер полтавської команди Дмитро Різник відбив п'ять пенальті поспіль.

Так Різник став автором абсолютного рекорду чемпіонату України з футболу.

Сама ж команда проводжає 2021 рік, посівши 5-те місце в турнірній таблиці УПЛ.

Сергій Осока

Прозою Сергія Осоки зачитується вся країна

Цьогоріч полтавський письменник видав свою другу прозову книгу «Три лини для Марії», яка наразі перебуває у короткому списку в конкурсі Книга року BBC.

А львів'яни відзначили книгу Премією Львова – найбільшою літературною премією, яка присуджується міською владою в Україні. Розмір основної грошової нагороди становить 150 тисяч гривень.

Стратегія з культури

Окрім Полтави фіналістами стали Вінниця і Рівне

Полтава стала одним із трьох міст в Україні, які цьогоріч перемогли в конкурсі на розробку Стратегії від програми EU4Culture. Стратегію розвитку культури для нашого міста розроблятиме команда Інституту аналітики та адвокації разом із Полтавською міською радою і Департаментом культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради. Це допоможе нашому місту рухатися вперед і розвиватися.

Люди, які змушують посміхатися


Артур Ароян

Артур Ароян, урбаніст

Полтавський активіст разом з ініціативною групою створили перший в Полтаві документальний фільм. В основі стрічки розповідь про відомого художника Івана М'ясоєдова, який жив у Полтаві. Автори фільму працювали виключно на благодійних засадах, залучившись підтримкою галереї Джамп. Полтавцям так сподобалося кіно, що протягом листопада-грудня стрічку показували щовихідних.

Давид Джалагонія

Давид Джалагонія, керівник БФ "Helpgroup"

Пан Давид очолює благодійний фонд Helpgroup у Полтаві, представники якого безоплатно надають концентратори для хворих на коронавірус, аби ті могли лікуватися вдома. Від початку року кисневими концентраторами благодійного фонду скористалося 115 жителів області. Наразі благодійний фонд Helpgroup потрапив до півфіналу премії Responsibility Award. Виграні кошти благодійники обіцяють направити на ремонт центру відновлення «Кортекс» у Полтаві.

Станіслав Ляхно

Станіслав Ляхно, учень Полтавського ЗСО №11

У кінці жовтня країну сколихнула подія, що відбулася в одній із полтавських шкіл. Туди, під час навчального процесу зайшла колишня учениця. У її руках був арбалет. Вона піднялася на другий поверх і на очах у школярів вистрелила зі зброї, влучивши в учительку. На заваді арбалетниці став 14-річний учень школи Станіслав Ляхно, який знезброїв дівчину. За словами однокласників, дівчина не пручалася — хлопцю вдалося забрати арбалет і стріли, після чого її схопили вчителі.

Олена Чикурова

Олена Чикурова

3 листопада на території благодійної організації «Світло надії» відкрили денний центр для жінок, які постраждали від домашнього насильства, який очолює Олена Чикурова. Тепер кожен хто звернеться за допомогою — отримає її безоплатно. Окрім того в Полтаві є притулок для жінок та дітей, які постраждали від домашнього насилля. Пані Олена уже чотири роки опікується ним та допомагає всім, хто до них звертається.

Віталій Токар

Віталій Токар

Віталій Токар — завідувач відділенням анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії третьої міської лікарні, яка від початку пандемії була переобладнана та перепрофільована в інфекційну. Саме його відділення стало реанімаційним. Тут уже протягом останніх півтора роки щодоби рятують десятки людей, які потерпають від наслідків інфікування коронавірусом COVID-19.

Зміни в місті


Відкриття філармонії

Цього року нарешті завершилася історія ремонту Полтавської філармонії. Після десятирічної перерви вона відкрила двері для відвідувачів. До речі, Полтавська обласна філармонія є першою пам'яткою архітектури місцевого значення, яку відновили в Полтаві за останні сім років. Загальна вартість реставрації - 94 млн грн.

Пам'ятник Вайнгорту

У Полтаві на вулиці Зигіна, 1 з’явився пам’ятник відомому архітектору Леву Вайнгорту. Історія зі встановленням меморіалу не нова. Його збиралися відкрити ще навесні, але COVID-19 вніс свої корективи. Восени ж стало відомо, що для встановлення не вистачає 160 тис. грн. Необхідну суму збирали усім містом і завдяки полтавцям та організації Save Poltava його встановили.

Найбільший прапор області

23 серпня у День Прапора, до 30 річниці Незалежності у Полтаві підняли найбільший прапор на Полтавщині. Його облаштували на місці колишнього пам’ятника Леніну. Сам сквер обабіч українського стягу обладнали освітленням та посадили нові дерева. Вартість такого флагштоку — близько 12 млн грн.

Відкриття центру «Дія»

У Полтаві запрацював центр Дія. Тепер поблизу новозбудованого ЦНАПу можна не тільки робити гарні фото. Адже з 14 вересня у будівлі відкрили центр «Дія.Бізнес», який працюватиме безоплатно з понеділка до неділі з 9:00 до 20:00. Протягом трьох місяців у центрі активно проводять заходи різного спрямування.

Цифровий архів

Восени 2021 року у Полтавському художньому музеї запрацював перший цифровий архів у місті. Нині оцифровані картини Миколи Ярошенка. На презентацію до Полтави завітав очільник Українського культурного фонду Владислав Берковський, який наголосив, що завдяки роботі цифрового архіву ми відкриваємо себе світові.

Люди, яких встидаєшся


Нардеп Ілля Кива

Ілля Кива

Перерахувати усі «перли» Іллі Киви за рік важко. Згадаємо найважливіші. Наприклад, як нардеп з Полтавщини накинувся у ВР на журналістку UA:Перший. Під час інтерв'ю Кива лаявся, хизувався та розповідав як «втратили державу».

В липні він заявив, що у 2014 році людей під час Революції Гідності треба було давити танками та БТРми. Він вважає, що якби Віктору Януковичу вдалося б придушити Майдан — Україні вдалося б уникнути окупації Криму та війни на Донбасі.

Нещодавно нардеп завітав на ефір телеканалу «Росія 1». Під час прямої трансляції Кива компліментарно відгукувався про президента РФ та закликав його «врятувати» Україну від «згубного впливу Америки»

Цьогоріч Кива отримав нагороду. Нардеп став номінантом антипремії «Це яйце!» за сексистські висловлювання. За це він отримає символічний приз – сире куряче яйце.

Олександр Мамай, міський голова Полтави

Олександр Мамай

Полтавський міський голова впродовж останнього року відзначився не одноразово. Для початку, повернувшись на посаду, мер міста першою чергою повернув усіх старих підрядників.

Не будемо стверджувати, що це пов'язано, але незабаром після цього мер задекларував цікавий матеріальний подарунок. Понад 30,5 мільйонів гривень Олександру Мамаю нібито подарувала мама-пенсіонерка.

Не обійшлося і без скандальних забудов. Спочатку з ініціативи міського голови погодили будівництво трьох багатоповерхівок у Прирічковому парку. Згодом на протести вийшли й мешканці мікрорайону Сади. Протестували проти побудови незаконного багатоквартирника на Героїв АТО, 81. І доки мер їздив по розважальних заходах всією Полтавою, люди на пів дня паралізували місто, перекривши дорогу під міською радою. Однак, попри рішення суду міський голова протягнув і це питання.

Протягувати потрібні рішення не тільки для забудовників, але й для своє родини — справа для Олександра Мамая звична. Так, уже наприкінці року мер маніпуляціями хотів змусити депутатів міської ради поголосувати за виділення земельної ділянки в історичному центрі міста для компанії, що належить його тещі. Утім опозиційні депутати заблокували це рішення разом із виділенням землі для розбудови аеропорту. Але мер тоді наголошував, що виділення ділянки для родини — не такий уже й гріх і назвав його "компромісом".

«Я стаю старший і частіше згадую своє дитинство. Тоді жили всі бідненько. І коли хтось виносив цукерку і я його просив "дай мені шматочок цукерки вкусити" — мені завжди відповідали "а ти мені що?"».

Але найбільший сюрприз Олександр Мамай лишив на кінець року. Напередодні Дня збройних сил України в інтерв'ю проросійському телеканалу НАШ заявив, що в Україні йде «війна США з Росією», а росіяни — братній народ. За ці висловлювання мера внесли до бази «Миротворця» як посібника російської пропаганди. Відреагували на такі заяви й полтавські ветерани АТО/ООС. Пікетували міську раду, та вимагали зустрічі з мером. Той, пообіцявши прийняти ветеранів, так і не з'явився.

Врешті опозиційні депутати на спільному зібрані вирішили скликати позачергову сесію, на якій Мамаєві на вимогу ветеранів мають висловити недовіру. Утім збори провели запізно, тож у цьому році припинити повноваження міського голови навряд чи вдасться. Адже в мера є щонайменше 14 днів для ухвалення такого рішення.

Андрій Карпов, секретар Полтавської міскої ради, блогер

Андрій Карпов (Вата Шоу)

Андрій Карпов, відомий також як блогер Андрій Полтава — ведучий програми «Вата шоу», в якій через чат-рулетку «тролить» росіян та сепаратистів, став чи не найбільш контраверсійною особистістю цього року.

Відомий "порохобот" та просувач ідей Петра Порошенка після балотування та обрання депутатом Полтавської міської ради раптом змінив погляди, політичну орієнтацію і в обмін на посаду секретаря міської ради увійшов до коаліції з проросійськи налаштованими фракціями ОПЗЖ, якою в Полтаві керує Ілля Кива та «За майбутнє», очолюваною в місті Олександром Мамаєм.

Згодом Андрій Карпов оскандалився на інтерв'ю одного з місцевих журналістів Ярослава Журавля, заявивши в ефірі «Я секретар міської ради, а ти ніхто». Не оминув його й скандал з висловлюванями Мамая. Після заяви мера про «братні народи» та «американсько-російську війну», Андрій Карпов відмовився від скликання сесії та висловлення недовіри. Натомість же намагався скоригувати ситуацію на користь Мамая, і скликати засідання, щоб «почути вибачення і заслухати політичний звіт».

Євген Дикань

На початку вересня під приціл СБУ та прокуратури потрапив один із депутатів коаліції Олександра Мамая Євген Дикань. Тоді правоохоронці провели обшуки в міській раді, автомобілі Диканя та в одному із його закладів громадського харчування в центрі міста. Причиною стало звернення одного з підприємців міста. Мовляв, Євген Дикань разом із керівником управління архітектури вимагають хабар $5000 за погодження вивіски та облаштування фасаду.

Шарж. Євгену Диканю стало погано під час оголошення вироку суду

Згодом обласна прокуратура повідомила, що правоохоронці знайшли хабар. Суд за підозрою у створенні злочинної схеми відбувся 4 вересня. Октябрьський райсуд Полтави обрав голові мерівської факції «За майбутнє» запобіжний захід — 2 місяці триманя під вартою. Після оголошення вироку Євгену Диканю стало зле, тож його повезли не до СІЗО, а до лікарні. А звідти він вийшов на свободу — однопартійці та колеги-ресторатори внесли за нього заставу — 681 тисячу гривень. Згодом один із підпиємців, з якого вимагали хабар розповів про подробиці справи та як усе відбувалось, а Служба Безпеки України опублікувала записи перемовин про передачу хабаря.

Олександр Дедюхін

Олександр Дедюхін (фото: "Полтавщина")

Ще один депутат Полтавської міської ради від Європейської солідарності, ще один блогер. Але цього разу священник. Спільне в нього можна знайти не тільки з колегою-блогером і співпартійцем Андрієм Карповим. Наприклад на двох з Іллею Кивою цьогоріч розділили премію "Це яйце" за сексизм у висловлюваннях. Для полтавського священно-політика навіть вигадали окрему номінацію — моралізатор року. А все через необережний пост у соцмережах на доволі дражливу тему — небажана вагітність та аборти.

1 червня настоятель Свято-Миколаївського храму Православної церкви України в Полтаві Олександр Дедюхін опублікував у соцмережі Facebook тексти із засудженнями жінок, дії яких призводять до абортів. У дописах Дедюхін стверджує, що «ембріон у матку потрапляє внаслідок певних дій, учинених самою жінкою», тому що «сучка не схоче – кобель не скоче». Пізніше текст виправили і цю фразу прибрали, а згодом знесли і сам скандальний допис. Утім — скріншоти не горять.

Однопартійки Дедюхіна у Парламенті на чолі з Іриною Геращенко виступили за відкликання "батюшки" з міської ради — давно на позір борються з проявами сексизму. Відреагували й у ПЦУ — церква обмежила богослужіння свого священника — депутата від Євросолідарності Олександра Дедюхіна. В повідомленні на сайті єпархії йдеться про численні порушення священником-блогером норм християнської моралі.

Сором міста


Літні майданчики та МАФи в центрі

З поверненням Олександра Мамая на центральній вулиці міста знову почали з’являтися літні майданчики, які не відповідають санітарним нормам. Навіть інспекції містом і увага журналістів не змогли переконати «Болоньєту» Євгена Диканя не будувати постійних «хат» для відвідувачів на вулиці. Окрім цього продовжили зводити прибудову й активно руйнувати пам'ятки архітектури.

Після того як згорів Будинок дворянського зібрання в центрі міста, власник тамтешніх закладів Олександр Калуцький почав, попри заборони суду, зводити добудову до Кооперативного коледжу. Однак, за рік далі обурень справа не зсунулася.

Не могли полтавці не помітити й відродження старих схем наживи для наближених до мера людей, зокрема реінкарнацію МАФів у всьому місті. Так, зокрема й встановлення понад 40 нових червоних будок, частина яких належить «слузі» Світлані Нестулі, частина — «замайбаху» Євгену Диканю.

Кругла площа

Ансамбль Круглої площі був порушений ще за часів розрухи Кадетського. Для того аби хоч якось відновити будівлю, раніше активісти проводили у стінах історичної будівлі масові заходи. Однак — не допомогло. Тому зараз Кадетський розвалюється на очах у влади, полтавців та туристів.

Та ж сама історія із Будинком дворянського зібрання, пожежа в якому трапилася ще 9 грудня 2020 року. Однак завали на згарищі розібрали лише у листопаді 2021 року. А власники закладів, у яких почалася пожежа і досі не виплатили штраф, розміром 2,4 млн. грн.

Маршрутки

Цьогоріч ціна на проїзд у маршрутках підвищилася до 8 грн. Однак сервіс від цього кращим не став. Всередині брудні вікна, крісла, після яких потрібно прати одяг одразу та й сам стан транспорту аварійний. Адже колеса, які відпадають під час руху вже не дивують полтавців.

А ще полтавські маршрутчики, які їдуть в одному напрямку — люблять влаштовувати перегони між зупинками, нехтуючи при цьому безпекою пішоходів.

Інфраструктура (тротуари, бордюри, велодоріжки)

У Полтаві почала з’являтися тактильна плитка. Однак більшість пандусів не призначені, аби по них їхали люди на кріслах колісних. Тротуари, бордюри та розбита плитка є перешкодою для прогулянок маломобільних людей. Те ж саме стосується і полтавських кафе, у яких майже відсутні вбиральні для маломобільних людей. Відтак не дивно чому в рейтингу комфортності міст Полтава опинилася ледь не на останньому місці.

Полтавські парки

Якщо ви запитаєте чого у полтавських парках найбільше, ми без роздумів скажемо — собачих какуль. На жаль, власники чотириногих не задумуються, що газони в парках не призначені для вигулу собак. Та й екскременти своїх улюбленців очевидно вважають природними добривами, тому й не прибирають.

Можливо, це через загальний вигляд полтавських парків та скверів. Адже на їх газонах часто-густо росте бур’ян, лавки з поламаними дошками, а нові дерева давно не висаджували. Тому, замість посмішок, у мам, які гуляють там з дітьми, на обличчі пересторога — доню, бігай по доріжці, бо в бур’яні собачка какала, або "дядя вкола робив".

Найгучніші новини


Стрілянина в школі

Таїсія Петрова

Восени всю країну сколихнула новина про те, що у одній із полтавських шкіл колишня учениця вчинила стрілянину з арбалету. Стрілкинею виявилася Таїсія Петрова, яка розкаялася на суді. Однак у щоденнику дівчини знайшли записи, згідно з якими вона планувала після нападу на школу покінчити життя самогубством. Дівчину відправили в СІЗО, а 9 жовтня Київський районний суд Полтави перевів її на лікування в психіатричну лікарню.

Розрізаний язик

На сторінках однієї із соцмереж з’явилося повідомлення від мами про те, що її дитина повернулася з дитячого садочка з розрізаним язиком. При цьому, за словами батьків, у дитсадку їм ніхто не сказав, що дитина поранилась. Про рану мама дізналась, коли дитина поскарждилась на біль. Врешті малому наклали п’ять швів у дитячій лікарні. Жінка написала заяву до поліції, аби розібратися у цій справі.

Загибель дитини на трасі

На пішохідному переході збили дитину. Подія трапилася влітку. Поблизу села Абазівка через пішохідний перехід ішла дівчинка чотирьох років, за неї - бабуся. Вони поверталися з магазину. Автобус зупинився, пропускаючи їх, але з-за автобуса виїхала автівка, яка здійснила наїзд на дівчинку. Остання померла від отриманих травм у лікарні. Водієві, що збив дівчинку призначили рік умовно.

Смерть засудженої у СІЗО

29 листопада у Полтавському СІЗО №23 померла 20-річна засуджена Вероніка Моторіна, яка вбила інструктора в полтавському тирі. Нагадаємо, що 28 вересня Октябрський райсуд призначив Моторіний 15 років за ґратами. Її визнали винуватою у вбивстві інструктора в тирі «Об'єкт 7.62». Сама дівчина говорила, що прийшла у тир постріляти після сварки з хлопцем, до якого приїхала із сусідньої області.

Викрадення доньки депутата

Влітку у депутата Карлівської громади викрали доньку. Замовником викрадення став раніше засуджений за жорстоке убивство полтавець. 20-річний Юрій Кулявець, який 2 роки тому в Києві жорстоко вбив дівчину, з якою на той час мав романтичні стосунки. Убита Анастасія Чернявська, як виявилось, була однокласницею викраденої дівчини. Розкрити злочин допомогла СБУ. Адже родина одразу звернулася за допомогою. Щодо Вікторії, то, дівчина намагається оправитися після того, що сталося. І навіть роздумує про зміну фаху - хоче перевестися до Академії внутрішніх справ, щоб захищати інших людей.

Голосування відкрито!

Так побачила 2021 рік редакція «Полтавської хвилі». Цей рік став для мешканців Полтави і області досить насиченим - десь хорошими, а десь не дуже - новинами і подіями. Ми ж продовжуємо працювати, щоб оперативно доносити до вас тільки корисну та виважену інформацію.

У статті вище в кінці кожного із блоків знайдете голосування, в яких можете визначити подію чи особистість, яка запам'яталась вам найбільше. Голосуйте, обирайте — така можливість буде відкрита до 29 грудня включно. А 30 числа, напередодні Нового Року, ми підіб'ємо підсумки й визначимо топ-вибір читачів «Полтавської хвилі»

А на дозвіллі пропонуємо подивитись найяскравіші моменти року, які крізь об'єктив своєї камери побачив наш чарівник-фотограф і відеограф Станіслав Пантелей.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Віталій Улибін

Ще з рубрики: "Соціум"